Orszak Trzech Króli

i

Autor: Michał Rejduch Orszak Trzech Króli

Wydarzenia

Orszak Trzech Króli 2025 w Rzeszowie. Tymi ulicami przejdą tysiące mieszkańców

2025-01-03 15:25

Orszak Trzech Króli 2025 już dziesiąty raz przejdzie ulicami Rzeszowa. Mieszkańcy, którzy wezmą udział w wydarzeniu zgromadzą się na parkingu przy Hali Podpromie przed godziną 12.00. Orszak rozpocznie się modlitwą, a później przejdzie na rzeszowski Rynek. Po drodze tradycyjnie odbędą się kilka scen. Szczegóły poniżej.

Orszak Trzech Króli w Rzeszowie: Kłaniajcie się królowie!

Orszak Trzech Króli w Rzeszowie organizowany jest od 2013 roku. W 2021 i w 2022 roku nastąpiła przerwa z powodu pandemii. W 2023 roku nie udało się zorganizować wydarzenia. Dopiero w 2024 roku mieszkańcy Rzeszowa mogli uczestniczyć w Orszaku. Ten odbędzie się także w najbliższy poniedziałek.

"Kłaniajcie się królowie!" to hasło orszaków trzech królów, które 6 stycznia 2025 roku przejdą ulicami kilkuset miast w Polsce i za granicą. W poniedziałek Orszak Trzech Króli w Rzeszowie rozpocznie się o godzinie 11:40 na parkingu przy Hali Podpromie. O godzinie 12.00 odmówiona zostanie modlitwa Anioł Pański pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego, Jana Wątroby.

ZOBACZ: Największa słodka szopka w Polsce jest w Rzeszowie 

Rzeszów: Trasa Orszaku Trzech Króli i sceny

Orszak Trzech Króli 2025 w Rzeszowie wystartuje z Podpromia, skąd przejdzie na Rynek. Po drodze odbędzie się kilka mansjonów, czyli scen: Edykt Cesarza, Dwór Heroda, Gospoda, Pasterze, Brama Anielska, Pokłon Trzech Króli. Cały plan Orszaku Trzech Króli 2025 w Rzeszowie wygląda następująco:

  • Scena 0 – Edykt Cesarza – Parking Podpromie
  • Scena I – Dwór Heroda – ul. Szopena (przy Zamku Lubomirskich)

Później Orszak Trzech Króli przejdzie Aleją Pod Kasztanami na al. Lubomirskich

  • Scena II – Gospoda – al. Lubomirskich
  • Scena III – Pasterze – ul. 3 Maja
  • Scena IV - Brama Anielska – ul. Kościuszki
  • Scena V – Pokłon Trzech Króli – Rynek

Święto Trzech Króli – co obchodzimy?

Dzień Trzech Króli jest świętem Objawienia Pańskiego. To pamiątka opisanego w ewangelii św. Mateusza hołdu, jaki Trzej Mędrcy złożyli Dzieciątku Jezus. Pierwszy chrześcijanie właśnie w tym dniu świętowali Boże Narodzenie, jednak od końca IV wieku wprowadzono zmiany. Święta Bożego Narodzenia przeniesiono na 25 grudnia, a Trzech Króli na 6 stycznia.

W tym dniu w kościele katolickim święci się wodę, kadzidło i kredę. Na drzwiach domów i mieszkań tworzy się napis K + M + B + bieżący rok. To nawiązuje do Księgi Wyjścia, kiedy Izraelici oznaczali drzwi swoich domostw krwią baranka paschalnego.

Symbol jest interpretowany bardzo różnie, ponieważ niektórzy czytają go jako Kacper, Melchior i Baltazar, czyli imiona mędrców. Inni widzą w napisie:

  • Christus manisionem benedicat – Chrystus błogosławi dom
  • Christus multorum benefactor – Chrystus dobroczyńcą wielu
Bandyci bili i torturowali biznesmena