Rachunki

i

Autor: pixabay.com Od kiedy można rozliczać PIT za 2024 rok?

Informacje

Od kiedy można rozliczać PIT w 2025 roku? Z tych popularnych ulg warto skorzystać

2025-01-16 9:55

Powoli nadchodzi ten czas, kiedy wszyscy będziemy musieli rozliczyć się ze skarbówką. Rozliczenie podatku dochodowego (PIT) za rok 2024 to ważny obowiązek, który czeka podatników już niedługo. Od kiedy w 2025 roku będziemy mogli rozliczyć PIT? Te terminy musisz znać.

Podatek PIT 2025. Od kiedy możemy rozliczać się z fiskusem? 

Rozliczenie podatkowe to rokroczna czynność, o której zarówno pracodawcy, jak i pracownicy, nie mogą zapominać. Już niedługo Polacy będą musieli złożyć swoją deklarację podatkową za 2024 rok. Opcji jest kilka. Mamy do wyboru drogę elektroniczną, która pozwala nam na załatwienie sprawy bez konieczności wychodzenia z domu. Na platformie Twój e-PIT mamy dostęp do wypełnionej przez Krajową Administrację Skarbową deklaracji. Możemy jedynie ją zatwierdzić lub też dodać przysługujące nam ulgi. Od kiedy można rozliczyć PIT za 2024 rok?

W 2025 roku deklaracje podatkowe będzie można składać od soboty, 15 lutego do środy 30 kwietnia. Przy rozliczeniu elektronicznym, należy pamiętać o jednej kwestii. Nie mamy wówczas możliwości dołączenia dokumentów, które potwierdzają prawo do korzystania z ulg. Powinniśmy zachować te dokumenty, aż nie zostaną zweryfikowane przez urzędników. Przypominają o tym przedstawiciele KAS. To istotna kwestia, o której często zapominamy. Przy składaniu rozliczenia powinniśmy pamiętać, że możemy skorzystać z wielu ulg, które pozwolą na zmniejszenie podatku. Jakie są najpopularniejsze ulgi?

Z jakich ulg możemy skorzystać rozliczając PIT za 2024 rok?

Jedna z najpopularniejszych to ulga na dziecko. Aby z niej skorzystać, trzeba trzymać się konkretnych zasad. Możliwe jest nie tylko odliczenie od kwoty podatku, ale także zwrot pieniężny niewykorzystanej ulgi, której nie odliczyliśmy na przykład ze względu na niskie wynagrodzenie. Kwota odliczenia oraz zwrotu przysługuje na każde dziecko, które spełnia wymogi, przynajmniej jeden z poniższych:

  • jest niepełnoletnie
  • posiada orzeczenie o niepełnosprawności i nie pobiera świadczenia opiekuńczego,
  • ma od 18 do 25 lat i nadal uczy się w szkole lub studiuje, a jego dochody nie przekraczają dwunastokrotności kwoty renty socjalnej, czyli 21 371,52 zł.

Podatnik może skorzystać także z ulgi rehabilitacyjnej. Polega ona na odliczeniu od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne, a także wydatków koniecznych do ułatwienia życia osoby niepełnosprawnej. Warunkiem do skorzystania z ulgi jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności, o stopniu znacznym, umiarkowanym lub lekkim. Na skorzystanie z ulgi pozwoli także orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy, orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy, decyzja przyznająca rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Ta ulga dotyczy także podatnika, na którego utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne.

Ulga dla samotnych rodziców przysługuje osobom, które w roku podatkowym samodzielnie, bez pomocy innych, wychowują dziecko, a także są: panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem, osobą, w stosunku do której orzeczono separację, osobą, której małżonek został pozbawiony praw do wychowania dzieci lub osobą, której małżonek odbywa karę pozbawienia wolności.

Ulga 4 plus to całkowite zwolnienie z płacenia podatku dochodowego. Skorzystać mogą z niej rodzice, którzy:

  • posiadają i wychowują co najmniej czworo dzieci,
  • ich przychody nie przekroczyły 85 528 złotych.
  • W tę kwotę nie wliczają się zasiłki macierzyńskie, ojcowskie, chorobowe czy opiekuńcze.

ZOBACZ: Podkarpacie wyludnia się. Te powiaty tracą mieszkańców najszybciej

Brad Pitt short
Rzeszów Radio ESKA Google News
Autor: