Zmiany w prawie budowlanym w Polsce
Od 19 września w życie weszła nowelizacja prawa budowlanego w Polsce. Docelowo cały proces ma być szybszy, a formalności, których musi dopełnić inwestor znacznie mniej niż wcześniej:
- Przyspieszenie i uproszczenie procedur budowlanych to cel, jaki nam przyświecał przy nowelizacji Prawa budowlanego. Dzięki temu mieszkania i domy będą trafiać do obywateli w krótszym czasie - wyjaśnia Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju.
Co dokładnie zmieni się w polskim prawie budowlanym? Wyjaśniamy poniżej.
Pozwolenie na budowę: Teraz będzie szybciej
Przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę teraz wymaganych będzie mniej dokumentów. Do wniosku trzeba będzie dołączać tylko część obecnego projektu budowalnego. Do urzędu trzeba będzie doatarczyć:
- projekt zagospodarowania terenu,
- projekt architektoniczno-budowlany.
Na ręce kierownika budowy trafi z kolei:
- projekt techniczny (układ przestrzenny, instalacji, charakterystyka energetyczna).
Ten ostatni do nadzoru budowlanego inwestor będzie składał dopiero z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie lub przy zgłoszeniu zakończenia prac.
Prostsza legalizacja starych samowoli budowlanych
Prostsza będzie też legalizacja dawnych samowoli budowlanych:
"Właściciel uniknie opłaty legalizacyjnej jeśli zgłosi do nadzoru budowlanego samowolę budowlaną - co najmniej 20-letnią – i przedstawi ekspertyzę techniczną, potwierdzającą możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu oraz geodezyjną inwentaryzację powykonawczą. Uproszczona procedura legalizacji pozwoli włączyć wiele samowoli budowlanych w system kontroli okresowych zapewniających ich bezpieczne użytkowanie, a także w system wymiany „kopciuchów” poprawiając jakość powietrza" - wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju.
Jakie budynki i obiekty są zwolnione z pozwolenia na budowę
Z pozwolenia na budowę zwolnione będą biletomaty, wpłatomaty, czy paczkomaty do wysokości 3 metrów. Te będą zwolnione nawet z obowiązku zgłoszenia. Z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę od 19 września zwolnione będą także między innymi:
- instalacje gazowe na zewnątrz i wewnątrz użytkowanego budynku,
- niecki dezynfekcyjne,
- urządzenia melioracyjne,
- stawy i zbiorniki wodne do 1000m2 i głębokości max. 3m na gruntach rolnych.
Podważenie pozwolenia na budowę i użytkowanie
Ustawa wprowadza też graniczny - 5-letni termin dla stwierdzenia nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.Po tym terminie decyzja będzie już nieodwołalna.
Bezpieczne escape roomy
Ustawa porusza też tematy bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Na przykład ekspertyza będzie konieczna na przykład przy zamianie pomieszczeń mieszkalnych na escape room czy mieszkania na przedszkole.
Więcej szczegółów odnośnie nowego prawa budowlanego można znaleźć TUTAJ.