Będzie odcisk palca

i

Autor: Pixabay

Nowy dowód osobisty: Będzie odcisk palca i brak wniosku przez internet. Od kiedy?

2020-09-29 9:12

Nowe dowody osobiste w Polsce to konieczność do stosowania się do przepisów unijnych. Już wiadomo, jak będą wyglądały. Od kiedy nowy dowód osobisty wejdzie w życie? Czy odciski palców będą pobierane od dzieci? Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Nowa ustawa o dowodach osobistych

Zmiany w dowodach osobistych w Polsce to odpowiedź na konieczność dostosowania się do przepisów unijnych, a dokładnie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa dokumentów tożsamości obywateli Unii.

Nowy dowód osobisty: Będzie odcisk palca

Główna zmiana będzie polegała na konieczności zawarcia w dowodzie osobistym odcisku palca jego posiadacza. Skan będzie wykonywany w urzędzie, a to oznacza, że składanie wniosków o wydanie dowodu w formie internetowej nie będzie możliwe. Urządzenia do skanowania będą kupowane z pieniędzy rządowych, zatem samorządy nie będą obciążane kosztami.

Flagi państw. Czy rozpoznasz państwo po fladze? Sprawdź się! [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Spójrz na flagę i powiedz, jakie to państwo:
Flagi państw

Nowy dowód osobisty dla dziecka

Co ważne, odciski palców nie będą potrzebne u dzieci do 12. roku życia. W takich przypadkach wnioski o dowód wciąż będzie można składać online, a dziecięce dowody osobiste będą ważne przez 5 lat.

Nowy dowód osobisty: Co się zmieni?

Skan linii papilarnych to nie jedyna zmiana w dowodach osobistych. Na dowodach ponownie pojawi się podpis jego posiadacza. To konieczne, by warstwa graficzna była zgodna z wymaganiami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Będą też zmiany w zakresie wizerunku twarzy. Możliwe będzie zdjęcie posiadacza w nakryciu głowy, jeśli jest to uzasadnione - na przykład przebytym leczeniem.

Nowe dowody osobiste: Od kiedy?

Nowe przepisy w sprawie dowodów osobistych będą obowiązywały od 2 sierpnia 2021 roku.

Posłuchaj o hemofilii, dziedzicznej chorobie krwi. Co warto o niej wiedzieć? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Zabytkowy autobus na warszawskich ulicach