Ciekawostki

Nowe rezerwaty przyrody na Podkarpaciu. Gdzie mogą powstać?

2024-04-09 10:34

Lasy Państwowe z okazji swojego 100-lecia chcą stworzyć 100 nowych rezerwatów przyrody na terenie całej Polski. Spora część rezerwatów z puli przypada Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, czyli na terenie województwa podkarpackiego. Gdzie mogą powstać nowe rezerwaty na Podkarpaciu?

100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie przekazała, że z okazji 100-lecia Lasów Państwowych na terenach należących do podkarpackiej jednostki powstanie dziewięć nowych rezerwatów przyrody.

Dwa z nich to rezerwaty krajobrazowe: „Przełom Wołosatego” (Nadleśnictwo Stuposiany), obejmujący przełomowy odcinek doliny potoku Wołosaty ze zbiorowiskami roślinnymi o powierzchni 143 ha i „Przełom Strwiąża” na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne (349 ha), obejmujący przełomowy odcinek rzeki Strwiąż należącej do zlewni Morza Czarnego – informuje rzecznik RDLP w Krośnie, Edward Marszałek.

ZOBACZ: Dawne wsie w Bieszczadach. Niektóre całkowicie opustoszały

Nowe rezerwaty przyrody na Podkarpaciu w 2024 roku

Z kolei w Nadleśnictwie Krasiczyn zaproponowano utworzenie rezerwatu przyrody nieożywionej „Jaworzyny Krzeczkowskie” (15 ha) z naturalnymi odsłonięciami skalnymi i płatem chronionej paproci języcznika zwyczajnego.

- Kolejne sześć rezerwatów będzie miało charakter leśny, chroniąc rozmaitość siedlisk na terenie regionu. Największy z nich, „Dolina Olchowatego” (482 ha) na terenie Nadleśnictwa Komańcza, obejmie dolinę potoku wypływającego spod szczytu Chryszczatej wraz z terenem osuwiska, które dało początek Jeziorkom Duszatyńskim – wyjaśnia rzecznik.

Gdzie jeszcze powstaną nowe rezerwaty przyrody na Podkarpaciu?

  • Na terenie Nadleśnictwa Cisna projektuje się rezerwat „Dziurkowiec” (189 ha).
  • Rezerwat „Las w Nowym Narcie” w Nadleśnictwie Kolbuszowa, gdzie na 10 ha powierzchni zachował się drzewostan z wiekowymi dębami bez śladów użytkowania od dziesięcioleci.
  • W Nadleśnictwie Sieniawa zaproponowano utworzenie 23-hektarowego „Lasu Zapaśnego”, w którym najstarsze z dębów liczą około 200 lat.
  • Rezerwat „Las bukowy pod Obnogą” (Nadleśnictwo Stuposiany) o sporej powierzchni – 354 ha.
  • Najmniejszy z proponowanych rezerwatów (zaledwie 9 ha) to „Moczary” na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, który obejmie dobrze zachowany fragment lasu łęgowego i boru bagiennego.

Sto rezerwatów na stulecie ma z jednej strony wymiar symboliczny, z drugiej jednak to rzeczywisty wkład w ochronę przyrody i wdrożenie nowych standardów w działania Lasów Państwowych – zaznacza Janusz Starzak, dyrektor RDLP w Krośnie. – Nasze propozycje zostały przesłane do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, gdzie zapadną ostateczne decyzje w tej kwestii.

Łączna powierzchnia proponowanych rezerwatów to 1 574 ha. Do tej pory na terenie RDLP w Krośnie było 78 rezerwatów o powierzchni 10 248 ha. W zdecydowanej większości mają one charakter leśny.

W Przemyślu podcięto drzewo, żeby spadło na dzieci