Zmiany dla kierowców

i

Autor: pixabay.com Nowe prawo uderzy w kierowców. Od 1 października trzeba uważać

Zmiany dla kierowców

Zmiany dla kierowców od 1 października. Trzeba uważać!

2023-10-22 9:27

Kierowcy muszą przygotować się na kolejne zmiany. Już od 1 października w życie wejdą przepisy dotyczące wypadków drogowych. Zaostrzone będą kary dla sprawców. Przepisy wyglądają na surowe, ale czy faktycznie takie będą?

Spis treści

  1. Ważne zmiany dla kierowców już od 1 października 
  2. Kogo najbardziej dotkną nowe przepisy?

Ważne zmiany dla kierowców już od 1 października 

Od 1 października w polskim prawie obowiązywać będą nowe przepisy dla kierowców. Dotkną one konkretnie sprawców wypadków drogowych. Od teraz, gdy dojdzie do wypadku, poszkodowany będzie mógł skierować sprawę do sądu w sytuacji, jeśli sprawca nie pokryje kosztów szkody lub nie przekaże zasądzonej nawiązki. Ma to sprawić, że winni incydentów drogowych nie będą bezkarni.

Nowe przepisy przewidują znaczące kary dla uchylających się od poniesienia konsekwencji sprawców wypadków. Możliwe jest nawet więzienie – od trzech miesięcy do pięciu lat. Obecnie, sąd prowadzący sprawę wypadku może orzec, aby sprawca zapłacił poszkodowanej osobie odpowiednią sumę pieniędzy. Maksymalnie ta kwota może wynieść 100 tysięcy złotych. Rzeczywistość wygląda jednak tak, że bardzo często winni uchylają się od decyzji sądu, czasami nawet zwlekając z zapłatą kilka lat. Wkrótce ma się to zmienić.

Kogo najbardziej dotkną nowe przepisy?

Od 1 października sprawca wypadku drogowego będzie obciążony nie tylko konsekwencjami prawnymi, ale będzie musiał również wywiązać się z pokrycia kosztów szkody. Pieniądze na to może wyłożyć z własnej kieszeni lub też domagać się wypłaty od ubezpieczyciela, w przypadku posiadania konkretnej polisy. Warto zatem zadbać o swoje ubezpieczenie, co może pomóc w uniknięciu poważnych kosztów. Należy pamiętać, że kwota, jaką w przypadku zdarzenia drogowego trzeba zapłacić osobom poszkodowanym, uzależniona jest od powagi wypadku.

ZOBACZ: CENY PALIW NA STACJACH W RZESZOWIE

To jedna z najbardziej zatłoczonych dróg w Polsce. Kierowcy czekali na to latami