Telewizor

i

Autor: Glenn Carstens-Peters, Unsplash

Informacje

Nie masz telewizora ani radia? Nie szkodzi. Abonament i tak musisz zapłacić

2024-06-17 11:31

Abonament RTV od posiadanych odbiorników telewizyjnych i radiowych to znana od lat opłata, którą musimy regulować na bieżąco. Do tej pory nikt jednak nie zastanawiał się, czy płacić trzeba także wtedy, gdy nie mamy telewizora ani radia. Kluczowy w tej kwestii jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Abonament RTV zapłacisz nawet wtedy, gdy nie masz telewizora ani radia. Kluczowy wyrok

Płacenie abonamentu radiowo-telewizyjnego to temat, który od lat budzi sporo kontrowersji. Opinie na temat tego, czy opłata jest uzasadniona, zawsze były różne. Sens płacenia abonamentu podważany jest także dzisiaj. Wielu ekspertów zwraca uwagę, że obowiązujące przepisy nie są dostosowane do obecnych realiów. Nie każda osoba będąca w posiadaniu telewizora, musi korzystać z niego w tradycyjny sposób. Coraz popularniejsze stają się serwisy streamingowe oraz platformy VOD. To aktualnie bardzo poważna konkurencja dla klasycznej telewizji, która coraz częściej przegrywa z nowoczesną technologią.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku wydanym 7 marca 2023 roku zaznacza, że opłata abonamentowa dotyczy osób, które oglądają treści publiczne na swoich telefonach lub komputerach. To wystarczy, aby zostały objęte ustawowym obowiązkiem. Przełomowy wyrok został podjęty w sprawie z 2018 roku. Jak przekazuje portal Infor.pl, 6 lat temu kontrolerzy Poczty Polskiej sprawdzali firmę, w której zauważyli, że za pomocą monitora podłączonego do komputera odbierana jest telewizja. Uznano wówczas, że pomimo iż nie jest to telewizor, opłata jest obowiązkowa i konieczna jest rejestracja urządzenia. Nałożyli wówczas karę 681 zł.

Czy za komputer i telefon musimy płacić abonament?

Firma sprawę postanowiła skierować do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten stanął po jej stronie, uznając, że obowiązek abonamenty odnosi się tylko do odbiorników, które mają możliwość bezpośredniego odbioru sygnały telewizyjnego i radiowego. Inne zdanie miał natomiast Naczelny Sąd Administracyjny, który poparł zdanie kontrolerów.

Co to w praktyce oznacza? Jeżeli w przypadku kontroli okaże się, że korzystamy z telefonu lub komputera w celu oglądania mediów publicznych, może zostać nałożona na nas kara. Naczelny Sąd Administracyjny zauważa bowiem, że istotne jest tutaj to, że odbieramy sygnał, a nie to, co nam do tego służy. Sam fakt korzystania z tych sprzętów nie stwarza zatem obowiązku opłaty abonamentu, ale to, że oglądamy na nich media publiczne, już tak.

ZOBACZ: MEMY O EURO 2024. NAJPIERW EMOCJE, POTEM KLASYCZNA ZŁOŚĆ

B.ZDROJEWSKI: OD 2025 ROKU NIE BĘDZIE ABONAMENTU
Znasz podkarpacką gwarę? Jest wciąż żywa!
Pytanie 1 z 15
Co oznacza słowo: Przycyndolić
Listen on Spreaker.