Ciekawostki

Największa wieś na Podkarpaciu. Pisał o niej Henryk Sienkiewicz w „Potopie”

2024-07-11 15:14

Jaka jest największa wieś w województwie podkarpackim? Znajduje się ona w powiecie tarnobrzeskim i znana jest między innymi z tego, że ma swój epizodyczny wątek w „Potopie” Henryka Sienkiewicza. Wszystko dzięki swojemu strategicznemu położeniu. Wiecie o jaką wieś chodzi?

Gorzyce – największa wieś na Podkarpaciu

Na Podkarpaciu mieszka ponad 2,1 mln osób, z czego blisko 59 procent (1 233 523 mieszkańców) mieszka na wsi. Największą wsią w województwie podkarpackim jest miejscowość o nazwie Gorzyce, która leży w powiecie tarnobrzeskim, w gminie Gorzyce. Mieszka w niej 6428 osób i dzięki tej liczbie miejscowość plasuje się w czołówce wsi o największej liczbie mieszkańców w Polsce. To o niej wspomniał Henryk Sienkiewicz w „Potopie”. Co dokładnie napisał?

ZOBACZ: To największa wieś na Podkarpaciu

Gorzyce – historia największej wsi na Podkarpaciu

Początki istnienia Gorzyc datuje się na koniec XI wieku lub początek XII wieku. Na samym początku swojej historii na terenie obecnej wsi mieściła się wyłączanie strażnica sandomierskiego grodu, wokół której zaczęli osiadać się ludzie i powoli kształtowała się nowa wieś. Około 1138 roku książę Henryk Sandomierski erygował w Gorzycach pierwszą parafię na terenie Puszczy Sandomierskiej.

Wieś stanowiła ważny punkt na mapie ponieważ w średniowieczu krzyżowały się w Gorzycach trzy ważne szlaki handlowe. Wodny Wisłą z Krakowa do Gdańska, drugi wodny Sanem z Krzeszowa i Ulanowa do Gorzyc, następie Wisłą do Gdańska, a także szlak lądowy z Sandomierza aż do Morza Czarnego.

Henryk Sienkiewicz w tomie III, rozdziale VIII "Potopu" pisał o Gorzycach tak:

...Obóz był bardzo obszerny, obejmował cały trójkąt, utworzony przez San i Wisłę. U wierzchołka trójkąta leżał Pniew; u podstawy Tarnobrzeg z jednej strony, Rozwadów zaś z drugiej. Oczywiście całej rozległości niepodobna było wzrokiem ogarnąć; jednak, jak okiem sięgnął, widać było szańce, okopy, roboty ziemne i faszynowe, na nich działa i ludzi. W samym środku okolicy w Gorzycach była kwatera królewska, tam też stały główne siły armii...

Na pamiątkę tego epizodycznego wątku w Gorzycach można spotkać ulicę Onufrego Zagłoby i ulicę Henryka Sienkiewicza.

Tak wyglądał wieczór panieński Roksany Węgiel. Piosenkarka nie spędziła go w Polsce!
Listen on Spreaker.