Psi rekordzista. 30-letni Bobi
W czym tkwi sekret długowieczności Bobiego? Portugalski pies stróżujący mając 30 lat i 266 dni trafił do księgi Guinnessa jako najstarszy pies na świecie. Zazwyczaj psy tej rasy nie przekraczają granicy czternastu lat. Co zatem stoi za takim wiekiem Bobiego?
Bobi prowadzi spokojne życie na wsi Conqueiros w okolicy miasta Leiria w Portugalii. Opiekun psa zauważa, że na jego długowieczność ogromny wpływ ma otoczenie, w którym żyje. To spokojna okolica, w której życie toczy się powoli, a problemy zazwyczaj są szybko rozwiązywane. Bobi nigdy nie był prowadzony na smyczy, a życie na łańcuchu jest mu kompletnie obce. Może spokojnie spacerować po podwórku, a w przeszłości wypady do okolicznego lasu były dla niego codziennością. Ma również bardzo dobre kontakty z kotami. Właściciele zwracają także uwagę na odpowiednie żywienie. 30-latek nigdy nie jadł gotowej karmy, a zazwyczaj dostawał to samo co ludzie, tylko w odpowiedniej wersji. Aktualnie sędziwy wiek sprawia, że aktywność Bobiego nieco się ograniczyła. Chodzenie sprawia mu już więcej problemów, a w niektóre dni jego głównym zajęciem jest drzemka w ciepłym miejscu.
Polecany artykuł:
Sekrety psiej długowieczności
Bobi to niejedyny pies, który dzięki odpowiedniemu trybowi życia doczekał sędziwego wieku. Chilla to mieszaniec labradora z australian cattle dogiem, która dożyła 32 lat, ale jej wiek nie jest udokumentowany i można mieć pewne wątpliwości. 27 lat dożył Buksi, mieszaniec siberian husky. W wieku 26 lat weterynarze przepowiadali mu jeszcze około pięciu lat życia, niestety nie pozwoliła na to choroba serca. Spike, mieszaniec chihuahua został wpisany do księgi rekordów Guinnessa i uznano go wówczas za najstarszego psa na świecie. Mieszkaniec Ohio ma 23 lata.
Jak powinniśmy dbać o naszych czworonożnych przyjaciół, aby żyli jak najdłużej? Kluczowa wydaje się dieta. Wprawdzie Bobi jadł to samo co jego właściciele, jednak eksperci zalecają posiłki zawierające odpowiednie dla psów suplementy. Dobrym rozwiązaniem może być także podanie specjalnych karm suchych lub mokrych. Bardzo ważna jest opieka medyczna zwierzaka. Warto obserwować zachowanie naszego psa, aby nie przeoczyć jakiegokolwiek schorzenia.Istotne są regularne szczepienia i badania krwi. Niestety psy nie powiedzą nam konkretnie co im dolega, dlatego zauważenie objawów chorób we wczesnym etapie może okazać się kluczowe.