Mógł dać kamień z napisem "love", ale wyrył to na drzewie
O tym, jak zachować się w rezerwacie przyrody uczone są już dzieci w podstawówce. Nie wszyscy jednak zdają się lekcje w szkołach przekładać na życie. Kilka dni temu zachowanie party turystów mocno zawiodło pracowników Nadleśnictwa Cisna. Okazało się, że zakochani postanowili uwiecznić swoje uczucie na jednym z drzew w rezerwacje Sine Wiry:
"My wiemy, że miłość, że zauroczenie itd., ale czemu świadkami uczucia na wieki mają być drzewa w rezerwacie "Sine Wiry"?A jak się okaże, że O + K nie jest OK?" - pytają retorycznie pracownicy nadleśnictwa.
Czego nie wolno w rezerwacie przyrody?
"Rezerwaty przyrody to jedna z obszarowych form ochrony przyrody w Polsce, obok parków narodowych chroniąca przyrodę w najszerszym i najpełniejszym zakresie. Rezerwaty obejmują obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, zwierząt i grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi" - wyjaśnia Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
Słowem, tworzenie rezerwatów przyrody ma na celu ochronę fauny i flory przed ingerencją człowieka. Po takich parkach można spacerować (ale tylko po wyznaczonych szlakach) i podziwiać ich piękno, ale nie wolno między innymi:
- niszczyć roślin,
- zbierać grzybów,
- zabijać zwierząt,
- zakłócać ciszy,
- wynosić z nich skał i minerałów,
- palić ognisk,
- palić papierosów,
- biwakować,
- wchodzić do jaskiń,
- wchodzić do zbiorników wodnych.
Lista zakazów jest duga, ale nie bezzasadna i o tym bezwzględnie trzeba pamiętać.
Rezerwat przyrody Sine Wiry
"Rezerwat przyrody Sine Wiry – rezerwat przyrody położony na terenie gmin Cisna i Solina (powiat leski) oraz Czarna (powiat bieszczadzki), w województwie podkarpackim. Jest zlokalizowany w granicach Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego, na terenie nadleśnictw Cisna i Baligród. Został utworzony zarządzeniem Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych z dnia 29 grudnia 1987 r. - wylicza Wikipedia.
Nie brakuje tu zapierających dech widoków, które można podziwiać wędrując dwoma ścieżkami przyrodniczymi.