Mielec: Przy ul. Tańskiego można poczuć się jak nad morzem. Jak to możliwe?

i

Autor: Pixabay

Mielec: Przy ul. Tańskiego można poczuć się jak nad morzem. Jak to możliwe?

2022-01-04 14:31

Wszystko przez tężnie solankową – ta już jest praktycznie gotowa, pracownikom pozostały jeszcze tylko drobne porządki wokół obiektu. Powietrze w tężni jest porównywalne do tego, jakim możemy oddychać podczas wakacji nad morzem, a godzinny pobyt w takim miejscu jest równoznaczny z trzema dniami na plaży. Wszystko dzięki specjalnej konstrukcji, po której spływa solanka zawierająca mikroelementy.

Tężnia w Mielcu składać ma się z zestawionych ze sobą modułów o długości 6 m każdy. Jej wysokość szacowana jest na 4 m, zaś szerokość na 3,7 m, gdzie ok. 1,3 m szerokości stanowić ma wypełnienie z tarniny. W strefie inhalacyjnej powstać ma także zadaszona pergola, wokół obiektu wybudowany będzie m.in. utwardzony plac z ławkami i leżakami.

CZYTAJ TAKŻE: Podkarpacie: Wysyp wysokich mandatów! Rekordzista przekroczył prędkość o 77 km/h

Prawie jak nad morzem

Tężnia solankowa to specjalna drewniana konstrukcja, która jest wypełniona gałęziami tarniny, brzozy lub drzew iglastych, po których spływa solanka zawierająca cenne mikroelementy. Powietrze wokół budowli jest nasycone aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli ulega naturalnemu odparowaniu.

Mikroklimat wytwarzany przez tężnie jest więc podobny do tego, którego zażywamy podczas nadmorskich spacerów. Eksperci wskazują, że godzinny pobyt w pobliżu tężni solankowej pozwala na przyswojenie takiej samej dawki jodu, jak w trakcie trzech dni spędzonych nad morzem.

Nie uwierzysz, co kierowcy wyprawiają w nowym tunelu pod Ursynowem. Wszystko się nagrało