Spis treści
- Masz zniszczony banknot? To nie powód do stresu
- Zniszczone pieniądze wymienisz bezproblemowo
- Kiedy otrzymamy pełną kwotę?
Masz zniszczony banknot? To nie powód do stresu
Wiele przedmiotów, które użytkujemy na co dzień, po jakimś czasie ulega zniszczeniu. Nie inaczej jest w przypadku banknotów, które przechodzą z rąk do rąk. Pod dłuższym czasie mogą już nie nadawać się do użytku. Co zrobić w takiej sytuacji? Nie musimy obawiać się, że straciliśmy pieniądze. Jeżeli nasz banknot uległ zniszczeniu, możemy go bez problemu wymienić na nowy. Co ważne, nie będzie to nas nic kosztowało.
Nasze banknoty niszczą się z różnych powodów. Zazwyczaj zużycie wynika po prostu z długiej obecności na rynku i kontaktu z wieloma osobami. Jest to przecież papier, jego trwałość nie jest zatem na wysokim poziomie. Nawet jeśli będziemy odpowiednio dbali o banknoty, po jakimś czasie będą one wymagały wymiany. Konieczność wymiany pieniędzy należy do ich posiadacza. Jak przebiega taki proces?
Polecany artykuł:
Zniszczone pieniądze wymienisz bezproblemowo
Przeważnie wymiana uszkodzonych banknotów nie zajmuje dużo czasu i jest dokonywana bezproblemowo. Jeżeli chcemy skorzystać z takiej możliwości, musimy wybrać się do placówki banku komercyjnego, spółdzielczego lub oddziału Narodowego Banku Polskiego.
Co istotne, od 2020 roku pieniądze możemy wymieniać także korespondencyjnie. Nie jest to zbyt skomplikowane, wystarczy przesłać zestaw banknotów, które chcemy wymienić, na adres centrali NBP - NBP - Departament Emisyjno-Skarbowy, ul. Świętokrzyska 11/21, 00-919 Warszawa. Musimy pamiętać o dopisku „DES – wymiana”.
Kiedy otrzymamy pełną kwotę?
Wymiana pieniędzy jest ściśle określona w obowiązujących w Polsce przepisach. Wymienić możemy także monety. W których przypadkach otrzymamy pełną kwotę za wymianę uszkodzonych banknotów?
- Uszkodzony banknot, który zachował się przynajmniej w 75 procentach – otrzymujemy 100 procent wartości.
- Banknoty przerwane na kilka części, maksymalnie dziewięć – otrzymujemy 100 procent wartości.
- Banknot uszkodzony, który zachował się w przedziale 45 – 75 procent – otrzymujemy 50 procent wartości.
ZOBACZ: ILE KOSZTUJE GAŁKA LODÓW W RZESZOWIE? SPRAWDZILIŚMY TO