Grzejnik

i

Autor: pixabay.com Masz złą temperaturę w mieszkaniu? Grzyby i bakterie mają ucztę

Porady

Masz złą temperaturę w mieszkaniu? Grzyby i bakterie mają ucztę

2023-12-05 11:34

Za oknami zima, a w naszym mieszkaniu wciąż lato? Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że zbyt wysoka temperatura w mieszkaniu może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Jaka powinna być optymalna temperatura? Czym grozi przegrzanie mieszkania?

Spis treści

  1. Masz za ciepło w mieszkaniu? To niebezpieczne dla zdrowia
  2. Ile stopni powinno być w mieszkaniu w zimie? 

Masz za ciepło w mieszkaniu? To niebezpieczne dla zdrowia

Choć niektórzy lubią, gdy w mieszkaniu jest naprawdę gorąco, zbyt wysoka temperatura nie jest dobra dla naszego zdrowia, ale także dla budynku i urządzeń odpowiedzialnych za ogrzewanie. Polacy nie przejmują się jednak tymi kwestiami. Tak wynika przynajmniej z danych przedstawionych przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie. W ubiegłym sezonie grzewczym, ponad połowa z nas zbytnio ogrzewała swoje mieszkania, a temperatura utrzymująca się w nich była za wysoka, wynosiła średnio 22 stopnie Celsjusza.

Kiedy w naszym mieszaniu jest za ciepło, cierpi na tym nasze samopoczucie, często nie czujemy się zbyt dobrze. Wysoka temperatura negatywnie wpływa także na zdrowie, częściej możemy być narażeni na infekcje m.in. dróg oddechowych. Nadmierne ogrzewanie źle wpływa również na stan snu. Powietrze jest wówczas za suche. Ucierpieć może także nasza odporność. Zwykle osoby, które długo przebywają w pomieszczeniach nadmiernie ogrzanych, narzekają na bóle głowy, są nerwowe i nie potrafią skoncentrować się na konkretnej czynności. Co może niektórych przerazić, przegrzewanie mieszkania sprzyja rozwojowi licznych wirusów, grzybów i bakterii. To wręcz idealne warunki do rozwoju tych drobnoustrojów.

Ile stopni powinno być w mieszkaniu w zimie? 

Jaka powinna być optymalna temperatura w naszych mieszkaniach zimą? Zalecane jest, aby mieściła się w przedziale 19-21 stopni Celsjusza. Powinna ona pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie, a jeżeli narzekamy na złe samopoczucie, przy nawet nieznacznym obniżeniu temperatury, zapewne zauważymy zdecydowaną poprawę. Przy jakiej temperaturze powinniśmy kłaść się do łóżka? Śpiąc w zbyt ciepłym pomieszczeniu, nasz sen będzie płytki, a to skutkować może częstym wybudzaniem się. Przed snem warto więc nieco obniżyć temperaturę w pokoju. Zalecane jest 19 stopni Celsjusza. Warto także przewietrzyć sypialnię tuż przed położeniem się spać. 

ZOBACZ: GDZIE NA NARTY NA PODKARPACIU? TE STOKI NARCIARSKIE MAJĄ NAJDŁUŻSZE TRASY

Obniż swoje rachunki za ogrzewanie