Spis treści
- Zmiany w przepisach drogowych 2025
- Kasowanie punktów karnych
- Utrata prawa jazdy za zbyt szybką jazdę
- Wpis do bazy CEP - droższe ubezpieczenie OC
- Drfit i jazdę na jednym kole na liście wykroczeń
- Nielegalne wyścigi jako nowy typ przestępstwa
- Dwuletni okres próbny dla nowych, młodych kierowców
- Nowe kary dla łamiących sądowe zakazy prowadzenia pojazdów
- Przepadek pojazdu za prowadzenie pod wpływem
- Prawo jazdy od 17 lat
- Od kiedy nowe przepisy wejdą w życie?
- Podkarpacie wyludnia się. Te powiaty tracą mieszkańców najszybciej
Zmiany w przepisach drogowych 2025
Kierowców w 2025 roku czeka niemiła niespodzianka. Są nią nowe i bardziej surowe przepisy. Pakiet zmian przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury znajduje się aktualnie na etapie rządowym. Reforma opracowana we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości oraz MSWiA trafi do wykazu prac legislacyjnych rządu. Przy zmianach pracowali także eksperci z Komendy Głównej Policji i Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Ta kompleksowa współpraca przyniesie istotne zmiany w Kodeksie karnym, Kodeksie wykroczeń oraz przepisach Prawa o ruchu drogowym. Co dokładnie zmieni się w przepisach w 2025 roku?
Kasowanie punktów karnych
Po pierwsze, zniknie możliwości kasowania punktów karnych za najcięższe wykroczenia. Oznacza to, że kierowcy nieprzestrzegający rażąco przepisów mogą narazić się na szybszą utratę prawa jazdy ze względu na liczbę punktów karnych. Zgodnie z planowanymi zmianami w przynajmniej trzech sytuacjach nie będzie można redukować punktów na kursach w WORD:
- Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych – obecnie 15 punktów karnych i mandat 1500 zł; 3 tys. przy recydywie;
- Przejazd na czerwonym świetle – obecnie 15 punktów i mandat 500 zł;
- Przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h – obecnie za przekroczenie od 51 km/h do ponad 70 km/h od 13 do 15 punktów karnych, mandat do 2500 zł; 5 tys. przy recydywie.
Co więcej, możliwie, że wróci także 2-letni okres ważności punktów karnych. Ponadto, z redukcji 6 punktów karnych skorzystać będzie można tylko raz w roku.
Utrata prawa jazdy za zbyt szybką jazdę
Aktualne przepisy, na mocy których kierujący tracie prawo jazdy na 3 miesiące za zbyt szybką jazdę, z inicjatywy Ministerstwa Infrastruktury zostaną poszerzone o nową przesłankę. W nowelizacji Prawa o ruchu drogowym w życie wejdzie przepis zakładający, że z prawem jazdy na 3 miesiące pożegna się kierowca, którzy przekroczy prędkość o ponad 50 km/h poza obszarem zabudowanym na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych.
Wpis do bazy CEP - droższe ubezpieczenie OC
Zgodnie z planowanymi zmianami policji będzie mogła wpisać do bazy CEP notatkę informującą, że dany samochód uczestniczył w nielegalnych wyścigach. W efekcie kierowca zapłaci wyższe ubezpieczenie OC - firma ubezpieczeniowa przy ocenie ryzyka będzie mogła podnieść stawki.
Drfit i jazdę na jednym kole na liście wykroczeń
Na listę nowych wykroczeń trafi drift oraz jazda motocyklem na jednym kole. Mandat za to, to minimum 1500 zł. Kierowca dodatkowa liczyć się musi z zatrzymaniem prawa jazdy na 3 miesiące, a także konfiskatą pojazdu na 30 dni.
Sytuacja ulega zmianie, jeśli kierowca będzie driftował czy podrywał koło podczas nielegalnych wyścigów. W takiej sytuacji odpowie jak za przestępstwo.
Polecany artykuł:
Nielegalne wyścigi jako nowy typ przestępstwa
Kolejna zmiana dotyczyć będzie organizatorów i uczestników ulicznych wyścigów. Policja będzie ich traktować jak przestępców, dzięki precyzyjnej definicji "nielegalnych wyścigów", która zapisana zostanie w kodeksie. Jaka będzie kara za te wykroczenia? Od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Do tego sąd będzie mógł orzec przepadek pojazdu.
Dwuletni okres próbny dla nowych, młodych kierowców
Kolejną zmianą będzie 2-letni okres próbny dla młodych, świeżo upieczonych kierowców. Nowe przepisy wprowadzą limit 0,0 prom. alkoholu w organizmie przez pierwsze 2 lata od momentu uzyskania prawa jazdy. Dodatkowo w okresie tym kierujący nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym i 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej.
Nowe kary dla łamiących sądowe zakazy prowadzenia pojazdów
Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wprowadzić w tym roku ostrzejsze sankcje wobec łamiących sądowe zakazy prowadzenia pojazdów. Jeśli kierowca naruszy zakaz, sąd będzie mógł orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo przewidziana kara to także możliwość konfiskaty pojazdu oraz minimum 10 000 zł kary.
Przepadek pojazdu za prowadzenie pod wpływem
Nowy rok przyniesie też zmiany w przepisach dotyczących prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Jeśli kierowca będzie miał od 0,5 do 1,5 promila alkoholu we krwi lub będzie objęty zakazem prowadzenia pojazdów, który złamie, sąd będzie mógł zdecydować o przepadku pojazdu. Jeśli stężenie alkoholu przekroczy 1,5 promila u kierującego, sąd automatycznie skonfiskuje pojazd.
Prawo jazdy od 17 lat
Dobrą wiadomością dla nastolatków jest propozycja Ministerstwa Infrastruktury. W nowelizacji zakłada obniżenie minimalnego wieku do uzyskania prawa jazdy kategorii B z 18 do 17 lat, za zgodą rodziców lub opiekunów. Po zdobyciu uprawnień taki świeżo upieczony nastoletni kierowca będzie mógł prowadzić samochód tylko pod nadzorem kierowcy w wieku minimum 24 lat i posiadającego prawko od co najmniej 5 lat. Dodatkowo nie może on mieć na przestrzeni 5 lat zatrzymanego prawa jazdy i za każdym razem musi być w całkowicie trzeźwy.
Od kiedy nowe przepisy wejdą w życie?
Jak się okazuje, nowe przepisy wejdą w życie w pierwszym półroczu 2025 roku. Zostaną przyjęte przez Radę Ministrów w I kwartale, po czym skierowane do Sejmu. Następnie w pierwszym półroczu 2025 roku trafią na biurko prezydenta do podpisu.
Podkarpacie wyludnia się. Te powiaty tracą mieszkańców najszybciej
Zobacz naszą galerię!