Pochód wyruszył o godz. 14 z Mostu Narutowicza i przeszedł trasą: ul. Podwisłocze, al. Kopisto, Most Zamkowy, ul. Kilara, ul. Szopena, al. Lubomirskich, ul. 3 Maja, ul. Kościuszki, ul. Słowackiego. Według planu o godz. 17 na parking przy ratuszu przewidziane jest zakończenie. Jednak jak usłyszeliśmy od asp. sztab. Magdaleny Żuk z KMP Rzeszów, organizatorzy zakończyli wydarzenie około godziny 16.30.
Marsz Równości w Rzeszowie. Była kontrmanifestacja
Przed godziną 14.00 na chodniku wzdłuż mostu Narutowicza ustawiła się kontrmanifestacja. Była to grupa około 10 osób.
- Osoby te zostały przesunięte na ul. Wierzbową – informuje asp. sztab. Magdalena Żuk z KMP Rzeszów.
Jak oceniła, w trakcie Marszu Równości, jak i po jego zakończeniu nie dochodziło do niebezpiecznych sytuacji, w których policja musiałaby interweniować.
Marsz Równości w Rzeszowie. Postulaty
Uczestnicy Marszu Równości w Rzeszowie przeszli przez miasto, aby między innymi zwrócić uwagę na swoje postulaty. W tym roku na liście organizatorów znalazły się:
1. Strefy anty-LGBT muszą zostać uchylone. Protestujemy przeciwko próbom zablokowania i zdelegalizowania samorządowej pomocy ukierunkowanej na społeczność LGBTQIA+.2. Domagamy się równości małżeńskiej, włącznie z prawem do adopcji.
3. Żądamy rozszerzenia mowy nienawiści kodeksu karnego o orientację seksualną i tożsamość płciową.
4. Chcemy zastąpienia katechezy etyką oraz edukacją antydyskryminacyjną i seksualną oparta na standardach WHO.
5. Żądamy prostej administracyjnej procedury matrykalnego uzgodnienia płci. A także refundacji operacyjnej korekty płci.