W sezonie grzewczym jakość powietrza znacząco się pogarsza. Pojawienie się smogu nie sprzyja środowisku, ale też może być zabójcze dla człowieka. W związku z tym władze Rzeszowa postanowiły wyjść naprzeciw problemowi i zamontowały specjalne czujniki, które mają pomóc w wyszukaniu źródła zanieczyszczenia. Uruchomienie specjalnej mapy, która pokazuje wszelkie zagrożenia to kolejny etap prac nad całym projektem. Nowy system został opracowany i stworzony przez rzeszowskich programistów, którzy w zeszłym roku wygrali Klimaton dla miast, organizowany przez Polski Fundusz Rozwoju we współpracy z rzeszowskim Urban Lab.
Nowy system już działa. A jak można z niego skorzystać? Wystarczy wejść na stronę erzeszow.pl i kliknąć w specjalny panel pogodowy, który znajduje się w górnej części ekranu. Następnie zostajemy przekserowani na adres rzeszow.connectedcity.pl.
- Na głównej stronie jest umieszczony widget, który informuje o poziomie stężenia pyłów, wilgotności i temperaturze powietrza. Po kliknięciu na niego otwiera się mapa miasta z naniesionymi lokalizacjami wszystkich czujników. Można tu znaleźć w jednym momencie osobne informacje dla każdego z nich – mówi Krzysztof Stańko, pełnomocnik prezydenta Rzeszowa ds. Innowacji i Rozwoju.
Na ten moment cała aplikacja pokazuje dane z 38 miejskich czujników oraz dwóch stacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Niebawem liczba takich mierników ma zostać zwiększona o kolejnych 31 punktów.
Jakość powietrza w Rzeszowie. Sprawdź dane na telefonie i komputerze
Mapę można uruchomić zarówno z komputera jak i telefonu. W przyszłości planowane jest rozszerzenie projektu o sąsiednie gminy.
Do czego miasto chce wykorzystać dane z czujników? Oczywiście zbieranie takich danych posłuży w późniejszym etapie na namierzanie z pomocą specjalnego drona osób lub miejsc, które przyczyniają się bezpośrednio do zatruwania powietrza.