Mandat za fajerwerki

i

Autor: pixabay.com Mandat za fajerwerki to nawet 500 złotych!

Porady

Mandat za fajerwerki to nawet 500 złotych! W jakich przypadkach go dostaniemy?

2024-12-11 15:54

Już niedługo Sylwester, a większość z nas zamierza hucznie spędzić ostatnią noc roku. Macie w planach zakup fajerwerków? Policja już teraz przypomina o tym, kiedy legalnie możemy z nich korzystać. Jeżeli zrobimy to poza dozwolonymi terminami, zostaniemy ukarani mandatem. I to niemałym. Czy jest zakaz używania fajerwerków?

Spis treści

  1. Odpalasz fajerwerki? Pamiętaj o tych zasadach. Grozi ci mandat
  2. Jaki mandat grozi za odpalanie fajerwerków?
  3. Kiedy obowiązuje zakaz odpalania fajerwerków?

Odpalasz fajerwerki? Pamiętaj o tych zasadach. Grozi ci mandat

Do Sylwestra pozostało jeszcze trochę czasu, ale plany na ostatni wieczór roku większość z nas ma już chyba w głowie, a nawet oficjalnie na papierze. Wiele osób nie wyobraża sobie nocy sylwestrowej bez fajerwerków. Jednak żeby zdecydować się na ich zakup, a następnie użycie, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Odpalanie fajerwerków, zwłaszcza gdy robimy to nieumiejętnie, powoduje spore niebezpieczeństwo. To materiały wybuchowe, które w pewnych sytuacjach mogą doprowadzić do groźnych zdarzeń. Oprócz tego, że ucierpieć może nasze zdrowie, grozi nam także wysoki mandat.

Przepisy dotyczące odpalenia fajerwerków są surowo przestrzegane przez policję. Przekonują się o tym co roku osoby, które nie za bardzo przejmują się obowiązującymi zasadami i ostrzeżeniami służb. O tym, jak, gdzie i kiedy możemy używać fajerwerków, mówi zarówno kodeks wykroczeń, ale także lokalne prawo, na przykład w postaci uchwał rad gminnych. Warto zaznajomić się z tymi dokumentami, aby uniknąć niepotrzebnych problemów. 

Jaki mandat grozi za odpalanie fajerwerków?

Nieprawidłowe odpalanie petard jest traktowane jako wykroczenie przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu. Mówi o tym art. 51 Kodeksu Wykroczeń. Co w przypadku, jeśli nie dostosujemy się do przepisów? W takiej sytuacji grozi nam mandat w wysokości od 100 do 500 złotych. W niektórych przypadkach sprawa może także trafić do sądu.

Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny – czytamy w Kodeksie Wykroczeń.

Kiedy obowiązuje zakaz odpalania fajerwerków?

Materiały pirotechniczne mogą być sprzedawane wyłącznie osobom pełnoletnim. Naruszenie tej zasady to przestępstwo, za które grozi kara do dwóch lat więzienia.

Zgodnie z prawem, nie wolno nam odpalać fajerwerków w miejscach publicznych. Jest jednak jeden wyjątek. Jest to dozwolone 31 grudnia i 1 stycznia. Jeżeli ktoś zbytnio się pospieszy i zdecyduje się na świętowanie nieco wcześniej, naraża się na konsekwencje wynikające ze złamania przepisów.

ZOBACZ: Najpopularniejsze przesądy i tradycje świąteczne

Tak wyglądał sylwester PRL. Historia z Koprem
Rzeszów Radio ESKA Google News
Autor: