Lasy Państwowe ostrzegają przed groźnym drapieżnikiem. „To nie milusi piesek”

i

Autor: Fot. Unsplash.com

Wydarzenia

Lasy Państwowe ostrzegają przed groźnym drapieżnikiem. „To nie milusi piesek”

2023-11-17 14:20

Lasy Państwowe apelują do miłośników zwierząt, przypominając, że dzika leśna zwierzyna to nie milusie zwierzątka. To drapieżniki, które potrafią bronić swojego miejsca, co może okazać się tragiczne w skutkach dla osób, które pomyślą inaczej. Leśnicy przypominają, że z drapieżną zwierzyną lepiej nie zadzierać.

Lasy Państwowe ostrzegają przed wilkami

Lasy Państwowe przypominają, że leśna zwierzyna to nie zwierzątka, które są milusie i słodkie. Mimo że mogą sprawiać takie wrażenie, to trzeba pamiętać, że te zwierzęta potrafią bronić swojego terytorium, a w skrajnej dla siebie sytuacji nawet zaatakować człowieka. LP w informacji opublikowanej w swoich mediach społecznościowych przypomniały, że do takich zwierząt należą wilki. - Wilk jest drapieżnikiem to prawda i nie odżywia się sałatą. Nie jest wegetarianinem – piszą leśnicy. - Musimy się nauczyć żyć obok tego drapieżnika i zachowywać odpowiedzialnie. To my jesteśmy gośćmi w lesie – podkreślają.

Lasy Państwowe: jest groźnym drapieżnikiem a nie milusim pieskiem

Film ukazujący wilka w Nadleśnictwie Przedborów został opublikowany także na Twitterze Lasów Państwowych. Tak leśnicy dosadniej starają się wytłumaczyć, że wilk to niebezpieczne zwierzę.

Na wszelki wypadek ostrzegamy - wilk nie ma siły niedźwiedzia ale też jest groźnym drapieżnikiem a nie milusim pieskiem. Nie należy się do niego zbliżać, nawet jak się bardzo lubi wszystkie zwierzątka.

Jak zachować się, gdy spotkamy wilka?

Wilki spotkamy także poza lasem. Coraz częściej zwabione zapachem jedzenia mogą zbliżyć się gospodarstw domowych. Jak zachować się w sytuacji, gdy na naszej drodze stanie drapieżnik?

  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
  • Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
  • Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.

ZOBACZ: Nowy Park Narodowy w Polsce. Ma powstać na Podkarpaciu

Magiczne Bieszczady jesienią