Huragan

i

Autor: Canva Pro

Pogoda

La Niña szykuje anomalie pogodowe na całym świecie. To pod ich znakiem upłynie lato 2024

2024-02-23 7:48

Zimowe El Niño niedługo zostanie zastąpione przez kolejne zjawisko pogodowe, jakim jest La Niña. Co to oznacza dla ludzi na całym świecie? Nic dobrego... Należy spodziewać się fal chłodów, upałów, ulewnych deszczy i idących z nimi w parze powodzi i susz. Czego możemy spodziewać się w Europie?

Spis treści

  1. El Niño i La Niña
  2. Co przyniesie w 2024 roku La Niña?
  3. La Niña w Europie
  4. Takie będzie lato. To będą upalne wakacje! IMGW pokazał mapy

El Niño i La Niña

Wraz z nadejściem lata zjawisko El Niño zastąpi La Niña, a to oznacza, że na Ziemi możemy spodziewać się wielu anomalii w pogodzie. W różnych miejscach globu wystąpią fale chłodów, ulewy, powodzie czy susze.

Zeszłoroczne rekordy temperatur były zasługą nie tylko stale pogarszającej się sytuacji klimatycznej na Ziemi, ale też zjawiska nazywanego El Niño. To właśnie ono było odpowiedzialne za podgrzanie wód i atmosfery do takiego stopnia, że 2023 rok zasłużył na miano najgorętszego w historii. Dało się to odczuć także w Polsce.

Co przyniesie w 2024 roku La Niña?

W tym roku wygląda na to, że sytuacja może wyglądać nieco inaczej. A to za sprawą anomalii pogodowej określanej mianem La Niña. Niosąca ze sobą zimno "dziewczynka" da się we znaki mieszkańcom wielu zakątków globu. Zwykle anomalia ta obniża temperaturę wód i atmosfery ziemskiej. Napędza też pasaty, przez co te robią się jeszcze bardziej gwałtowne.

Zjawiska pogodowe związane z El Niña dają się odczuć szczególnie mieszkańcom regionów u wybrzeży Pacyfiku, wzdłuż przepływającego zimnego Prądu Peruwiańskiego. Mowa tu m.in. o Ekwadorze i Wyspach Galapagos. Jak podają eksperci, woda w tym rejonie może spaść poniżej normy nawet o 5 stopni C!

Taka zmiana wpłynie na pogodę na całej Ziemi. Warto dodać, że to właśnie w okresie występowania La Niña - trwającej zwykle od lata przez jesień, po zimę - odnotowuje się najpoważniejsze kataklizmy pogodowe...

Mogą latem odczuć je w tym roku mieszkańcy Indii, Indonezji, rejonu Morza Karaibskiego i południowo-wschodniej części Australii. Anomalia przyniesie tam potężne ulewy i powodzie. Równocześnie susza, którą spowoduje La Niña, opanuje równikową strefę środkowego Pacyfiku. Oznacza to kłopoty dla południa Brazylii, Urugwaju i wschodu Argentyny.

Z drugiej strony mieszkańcy południowej i południowo-wschodniej Azji, zachodniej Afryki, zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej i rejonu Morza Karaibskiego będą mierzyć się z falami chłodu. Upał da się we znaki za to na północnym-wschodzie Australii, na Nowej Zelandii, Nowej Kaledonii oraz w Papui-Nowej Gwinei.

La Niña w Europie

Co La Niña może pozmieniać w tym roku w pogodzie nad Europą? Naukowcy - pomimo wielu lat badań - nadal nie są wstanie wskazać, czy zjawiska pogodowe związane z tym schematem występują na naszym kontynencie. Podobna sytuacja ma jeszcze miejsce na wciąż niezbadanej do końca Antarktydzie.

Równocześnie naukowcy zaznaczają, że La Niña może mieć wpływ na pogodę w Europie. Do tej pory nie udało się jednak wyróżnić powtarzających się schematów pogodowych, które dałyby się w oczywisty sposób z nią połączyć.

Takie będzie lato. To będą upalne wakacje! IMGW pokazał mapy

Sprawdźcie w naszej galerii poniżej!

Upały w Polsce. Jak Polacy sobie z nimi radzą?