Testament papieża

i

Autor: pixabay/annazuc/AKPA Ksiądz z Podkarpacia wyjaśnia sprawę testamentu papieża.

Informacje

Ksiądz wyjawia prawdę o testamencie papieża. Zwrócił uwagę na najistotniejszą kwestię

2025-04-23 8:28

Ksiądz Sebastian Picur, znany z aktywności na TikToku duchowny z Podkarpacia, w jednym ze swoich najnowszych nagrań poruszył temat testamentu papieża Franciszka. W krótkim filmie wyjaśnił, jakie życzenia dotyczące miejsca swojego pochówku zawarł Ojciec Święty w dokumencie sporządzonym w 2022 roku. Wskazał przy tym na głęboką duchową więź papieża z Matką Boską.

Ksiądz z Podkarpacia mówi o testamencie papieża Franciszka 

Ksiądz Sebastian Picur, duchowny pochodzący z Podkarpacia, znany w mediach społecznościowych ze swojej aktywności ewangelizacyjnej, po raz kolejny poruszył istotną kwestię dotyczącą życia Kościoła katolickiego. Tym razem na swoim koncie na TikToku odniósł się do sprawy testamentu zmarłego w poniedziałek papieża Franciszka. Nagranie, które opublikował, spotkało się z szerokim zainteresowaniem zarówno wiernych, jak i osób spoza Kościoła.

W krótkim, lecz treściwym filmie ksiądz Picur przekazał informacje dotyczące ostatniej woli Ojca Świętego. Jak zaznaczył, papież Franciszek sporządził testament w 2022 roku, a jego treść jest już znana opinii publicznej. Duchowny wyraźnie podkreślił, że jednym z kluczowych elementów dokumentu jest miejsce pochówku papieża.

„Znamy testament papieża Franciszka” – powiedział ksiądz Picur. – W testamencie sporządzonym w roku 2022 papież Franciszek przede wszystkim zwrócił uwagę na to, gdzie ma być pochowane jego ciało. Papież tak napisał: 'Moje życie oraz posługę kapłańską i biskupią zawsze powierzałem matce naszego Pana, Najświętszej Maryi Pannie. Dlatego proszę, aby moje doczesne szczątki spoczęły, oczekując dnia zmartwychwstania, w Bazylice Papieskiej Matki Bożej Większej' - mówi ksiądz Picur. 

Wybór miejsca pochówku nie był przypadkowy 

Bazylika Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore) w Rzymie, o której mowa w testamencie, to jedno z najważniejszych sanktuariów maryjnych na świecie i jedna z czterech papieskich bazylik większych. Znajduje się tam słynny wizerunek Matki Bożej „Salus Populi Romani”, który papież Franciszek szczególnie czcił. Często odwiedzał tę bazylikę przed i po ważnych wydarzeniach w swoim pontyfikacie, modląc się tam w skupieniu.

Wybór tego miejsca nie jest więc przypadkowy. Księża i biskupi tłumaczą, że decyzja papieża wynika z jego osobistej, głębokiej pobożności maryjnej, która towarzyszyła mu od początku kapłaństwa. Papież Franciszek wielokrotnie podkreślał, że w trudnych momentach swojego życia zwracał się właśnie do Matki Bożej. Wybór miejsca wiecznego spoczynku w Bazylice Matki Bożej Większej stanowi swoiste duchowe dopełnienie tej relacji.

W nagraniu księdza Picura nie zabrakło także refleksji na temat sensu testamentu papieskiego. Duchowny podkreślił, że mimo iż dokument ten ma wymiar bardzo osobisty, niesie ze sobą również przesłanie duchowe dla całego Kościoła. Przypomina bowiem, że każda śmierć – także papieska – jest częścią większego planu Bożego, a wiara w zmartwychwstanie stanowi fundament chrześcijańskiej nadziei.

Ksiądz Picur w innych nagraniach zachęcił swoich obserwatorów do modlitwy za papieża Franciszka oraz do refleksji nad własnym życiem duchowym. Podkreślił, że przygotowanie do śmierci nie oznacza strachu, lecz ma związek ze świadomym oddaniem się bożej opatrzności. Dla wielu jego słowa były inspiracją do głębszego przemyślenia kwestii duchowych.

ZOBACZ: Jeden z ostatnich tekstów Francziszka. Papież zatroskany o los seniorów "Śmierć początkiem nowego"

ESKA_Cała treść testamentu Franciszka. Oto ostatnia wola zmarłego papieża
Rzeszów Radio ESKA Google News