Kościół traci wyznawców na Podkarpaciu
Główny Urząd Statystyczny przedstawił tablice z ostatecznymi danymi „w zakresie przynależności narodowo-etnicznej, języka używanego w domu oraz przynależności do wyznania religijnego”. Wynika z nich, że na Podkarpaciu żyje coraz mniej katolików. Mniejsza ilość osób, które zaznaczyło w Narodowy Spisie Powszechnym odpowiedź, że utożsamia się z kościołem katolickim - obrządek łaciński (kościół rzymskokatolicki) nie do końca wynika z zmniejszającą się liczbą ludności w województwie podkarpackim.
Spadek liczby ludności na Podkarpaciu
Dane z Narodowego Spisu Powszechnego realizowanego w 2011 mówią o tym, że wówczas na Podkarpaciu żyło około 2,13 mln osób. Zaś aktualne dane pokazują, że liczba ludności biorąca udział w NSP 2021 spadła do 2,09 mln mieszkańców.
ZOBACZ: Afera w Sanoku. W miejsce „obscenicznych rzeźb” chcą postawić figurki Maryi
Spory spadek liczby katolików na Podkarpaciu
W 2011 roku aż 92,5 procent ludności Podkarpacia określało się jako katolicy w obrządku łacińskim (kościół rzymskokatolicki). To był najwyższy wynik spośród wszystkich województw w Polsce. Wówczas stanowiło to około 1,97 mln osób.
Zaś w czasie ostatniego NSP 2021 już tylko 75,1 procent (17,4 proc. mniej!) mieszkańców województwa podkarpackiego podkreśliło, że przynależy do wspomnianej wiary. Aktualnie to już 1,74 mln osób.
Spadek katolików w Polsce
Podobny spadek liczby katolików widać w zestawieniu ogólnopolskim. W 2011 roku, 87,6 procent społeczeństwa, które wzięło udział w spisie, określało się jako katolicy w obrządku łacińskim (kościół rzymskokatolicki). Podczas NSP 2021 tę wiarę zdeklarowało 72,57 procent ludności biorących udział w spisie.
Polecany artykuł: