Koronawirus: Dodatkowa opłata u dentysty lub lekarza? Czy opłata covidowa jest legalna?

i

Autor: Pixabay

Koronawirus: Dodatkowa opłata u dentysty lub lekarza? Czy opłata covidowa jest legalna?

2020-06-03 8:19

W czasach epidemii koronawirusa wiele gabinetów dentystycznych i innych prywatnych klinik medycznych wprowadziło dodatkowe opłaty. Średnio to 70 złotych. UOKiK spawdza, czy placówki robią to legalnie.

Koronawirus: Dodatkowe opłaty u dentysty

Dyskusje na temat dodatkowych opłat u dentystów i w innych prywatnych placówkach medycznych w czasie koronawirusa mocno rozgorzały między innymi na lokalnych grupach na Facebooku. Okazuje się bowiem, że teraz wizyty są w niektórych miejscach droższe o kilkadziesiąt złotych, a dentyści i medycy tłumaczą je koniecznością zakupy rękawiczek, masek, czy fartuchów. Wszystko po to, by utrzymać rygory sanitarne przy epidemii.

Czy opłata covidowa jest pobierana legalnie?

Tzw. opłacie covidowej postanowił przyjrzeć się UOKiK. Ponad 30 proc. skontrolowanych placówek stosowało tzw. opłaty covidowe za zapewnienie wymogów sanitarnych podczas świadczenia usług.

- Apeluję do wszystkich świadczących różne rodzaje usług, w szczególności do prywatnych gabinetów medycznych, o uczciwość i rzetelne informowanie o cenach i opłatach przed realizacją usług – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Prośbę o rozwagę kieruje również do konsumentów.

– Szczególnie w tym trudnym czasie bądźmy ostrożni i porównujmy oferty pomiędzy placówkami medycznymi. Pod pretekstem wystąpienia dodatkowych kosztów niektórzy przedsiębiorcy realizują dodatkowe wynagrodzenie, weryfikujmy zatem całkowitą cenę usługi jeszcze przed jej rozpoczęciem lub podpisaniem umowy - dodaje.

Sęk w tym bowiem, że przedsiębiorca powinien podać całkowity koszt usługi przed jej wykonaniem. Jeśli pobiera dodatkowe opłaty powinien o tym jasno poinformować konsumenta przed zawarciem umowy. Nielegalne jest zatem informowanie o dodatkowych kosztach dopiero po wykonaniu usługi:

- Niedopuszczalne są sytuacje, w których o dodatkowych kosztach klienci informowani są np. po zabiegu, wizycie czy wykonaniu usługi. Prawidłowość uwidaczniania cen w tym zakresie kontroluje Inspekcja Handlowa. Za nieprawidłowości w zakresie oznakowania cen inspektor Inspekcji Handlowej może nałożyć na przedsiębiorcę karę finansową w wysokości do 20 tys. zł - wyjaśnia UOKiK.

Posłuchaj o właściwościach leczniczych oleju lnianego i zastosowaniu lnu w kosmetyce. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Procedury sanitarne dla dawców krwi w RCKiK w Rzeszowie