Kontrola NFZ w USK w Rzeszowie
NFZ poinformował 31 stycznia USK o planach rozpoczęcia kontroli dot. operacji wykonywanych robotem Da Vinci. Faktyczną kontrolę rozpoczęliśmy na początku lutego – mówi nam Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego NFZ.
Badane są warunki realizacji świadczenia o nazwie „Leczenie chirurgiczne z zastosowaniem systemu robotowego nowotworu złośliwego gruczołu krokowego”, a także realizacja sprawozdania i rozliczanie świadczeń w grupie o nazwie „Radykalna prostatektomia z zastosowaniem systemu robotowego” – przekazał nam rzecznik.
Przeprowadzenie kontroli ma na celu ustalenie faktycznego stanu w zakresie objętym kontrolą, rzetelne udokumentowanie i dokonanie oceny. Sprawie przyglądał się też ostatnio Wojewódzki Konsultant w dziedzinie urologii, który przeprowadził kontrolę w USK. Na razie nie znamy jej wyników.
Prokuratura o śledztwie
Prokurator Aleksander Duda, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach, gdzie prowadzone jest śledztwo w tej sprawie przekazał nam, że zarzuty przedstawione podejrzanemu (byłemu dyrektorowi USK w Rzeszowie) dotyczą nieprawidłowości przy ubieganiu się o finansowanie 52 zabiegów leczenia chirurgicznego z wykorzystaniem robota da Vinci.
Przeprowadzone przez podejrzanego zabiegi nie spełniały kryteriów finansowania przez NFZ. Mimo to na polecenie podejrzanego szpital bezpodstawnie składał wnioski o finansowanie wykonywanych przez niego zabiegów i w konsekwencji od stycznia do czerwca 2023 roku NFZ wypłacił nienależnie kwotę niemal 1,5 mln zł. NFZ został zatem doprowadzony do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości. Za czyny zarzucone podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności od jednego roku do 10 lat – mówił nam prok. Aleksander Duda.
Dodał, że „w śledztwie badany jest wątek adekwatności zastosowanych metod diagnostyki i leczenia do stanu zdrowia pacjentów i wyników ich badań. W tym ewentualnego narażenia pacjentów szpitala na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w związku z wykonywanymi tam zabiegami urologicznymi”.
ZOBACZ: Tutaj na Podkarpaciu rodzi się najmniej dzieci. Te dane biją na alarm
Polecany artykuł: