Konserwator zabytków odpowiada na tablicę w centrum Rzeszowa

i

Autor: af

Konserwator zabytków odpowiada na tablicę w centrum Rzeszowa. Postawiło ją miasto

2020-08-19 10:47

Wojewódzki konserwator zabytków odpowiada na tablicę, którą rzeszowski magistrat postawił na ul. Grunwaldzkiej.

Ulica Grunwaldzka byłaby właśnie remontowana, gdyby nie decyzja wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ten nakazał, aby w pierwszej kolejności wykonać tam badania archeologiczne, a później remont. To opóźniło prace. O tym właśnie informuje tablica, którą rzeszowski magistrat postawił na deptaku.

- Chcemy w ten sposób uświadomić mieszkańców, dlaczego remont na ul. Grunwaldzkiej opóźni się. Bo jak prezydent Rzeszowa podejmuje jakąś decyzję strategiczną to później jest z tego rozliczany i wiadomo, że bierze na siebie tę odpowiedzialność. Więc tutaj nie widzimy powodu dlaczego mieszkańcy Rzeszowa mają teraz myśleć, że opóźnienie robót jest winą prezydenta czy miejskich urzędników - mówił nam ostatnio Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Wojewódzki konserwator zabytków postanowił odpowiedzieć na informacje umieszczone na tablicy. Na stronie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu opublikowano odpowiedź. Czytamy w niej, że: "Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków nie wydawał pozwolenia na badania archeologiczne na obszarze ul. Grunwaldzkiej w Rzeszowie  ponieważ Urząd Miasta w Rzeszowie nie złożył wniosku o wydanie niniejszego pozwolenia. Ponadto, WUOZ nie mógł zmienić decyzji, której nie wydał.  Miasto Rzeszów nie posiada pozwolenia konserwatorskiego na prace remontowe przy ul. 3 Maja, Kościuszki i Grunwaldzkiej, ponieważ straciło ono ważność z końcem 2018 r. Zgodnie z obowiązującymi przepisami musi zostać wydane nowe pozwolenie".

W komunikacie odniesiono się także do prac, które prowadzono na ul. 3 Maja i Kościuszki. -"Działania Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków doprowadziły do wprowadzenia nadzoru archeologicznego, którego nie było przy rozpoczęciu inwestycji. W trakcie odkryć archeologicznych WUOZ wydawał decyzje wstrzymujące prace i nakazujące przeprowadzenie badań. W przypadku prac prowadzonych przy ul. Kościuszki, współpraca Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z Zarządem Dróg Miejskich doprowadziła do wykonania badań archeologicznych przed rozpoczęciem prac, co w znaczący sposób poprawiło przebieg całego zamierzenia".

Rzeszowska fontanna multimedialna znów działa

Czy rozpoznasz zwięrzę po jego fragmencie? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Na zdjęciu jest:
zebra