Konfiskata aut pijanym kierowcom. Tyle samochodów skonfiskowano na Podkarpaciu

i

Autor: Pixabay.com

Przepisy

Konfiskata aut pijanym kierowcom. Tyle samochodów zabrano na Podkarpaciu

2025-01-21 21:54

Konfiskata samochodu pijanego kierowcy to środek karny, który w polskim prawie obowiązuje od 14 marca 2024 roku. W zaledwie 10 miesięcy, tylko w województwie podkarpackim, ten przepis uruchomiono kilkaset razy. Nie pomagają apele policji i ryzyko utraty samochodu lub jego równowartości. Kiedy pijani kierowcy tracą samochód, a kiedy jego równowartość?

Konfiskata aut pijanym kierowcom

Nie pomagają apele, mandaty i dotkliwe kary dla kierowców, którzy mimo wypitego alkoholu decydują się kierować samochodem. Od 14 marca 2024 roku w polskim prawie obowiązuje środek karny, który przewiduje konfiskatę samochodu, bądź jego równowartości. Mimo że przepisy obowiązują od zaledwie 10 miesięcy to wyłącznie w województwie podkarpackim skonfiskowano kilkaset samochodów.

Ilu pijanych kierowców z Podkarpacia straciło samochód?

Kierowcy z Podkarpacia wciąż wsiadają za kółko po alkoholu, mimo że za taki „wybryk” można stracić samochód. Do tej pory podkarpaccy policjanci skonfiskowali 389 pojazdów.

ZOBACZ: Odcinkowe pomiary prędkości na Podkarpaciu. Gdzie są aktywne urządzenia?

Kiedy konfiskata auta, a kiedy przepadek równowartości?

Konfiskata samochodu to jedno z najostrzejszych narzędzi walki z pijanymi kierowcami. Zgodnie z polskim prawem, konfiskata ma miejsce w następujących sytuacjach:

  • Kierowca miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi lub w wydychanym powietrzu — w przypadku tak wysokiego stężenia alkoholu, uznaje się, że prowadzenie pojazdu stanowi rażące zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu.
  • Kierowca spowodował wypadek, mając co najmniej 0,5 promila alkoholu — w sytuacji, gdy pijany kierowca doprowadził do zdarzenia drogowego, którego skutkiem są obrażenia ciała innych osób lub śmierć, również możliwe jest przejęcie pojazdu.

Konfiskata dotyczy przede wszystkim samochodu, którym popełniono przestępstwo. W praktyce oznacza to, że jeśli sprawca jest właścicielem pojazdu, to auto może zostać zajęte na rzecz państwa.

Nie zawsze konfiskata pojazdu jest możliwa. W przypadkach, gdy samochód nie należy do kierowcy, przepisy przewidują możliwość orzeczenia przepadku równowartości auta. Takie sytuacje obejmują:

  • Pojazd należy do osoby trzeciej — jeśli kierowca prowadził samochód np. z wypożyczalni, od członka rodziny lub znajomego, konfiskata byłaby niesprawiedliwa wobec właściciela pojazdu. Wówczas sąd może zasądzić przepadek równowartości samochodu.
  • Pojazd został sprzedany przed orzeczeniem przepadku — jeżeli sprawca zdążył zbyć pojazd przed zakończeniem postępowania, wówczas sąd może nałożyć obowiązek zapłaty równowartości pojazdu, opartej na jego wartości rynkowej.

Orzeczenie konfiskaty lub przepadku równowartości odbywa się w ramach postępowania karnego. Sąd bierze pod uwagę wszystkie okoliczności sprawy, w tym stopień winy sprawcy, skutki zdarzenia oraz wartość pojazdu

Nowe fakty w sprawie ataku na Viki Gabor i jej ojca