Kleszcze afrykańskie

i

Autor: pexels / Facebook @AnnaBajer Kleszcze afrykańskie

Wydarzenia

Kleszcze afrykańskie są już w Polsce? Naukowców mają ważny apel w ich sprawie

2024-05-17 14:07

"Uwaga! poszukiwana długonoga bestyjka: Hyalomma" - tak rozpoczyna się ważny apel na temat pojawiania się kleszczy afrykańskich w Polsce. W tym momencie powinno pojawić się pytanie - czy są one groźne dla ludzi? Odpowiedź brzmi "tak".

Kleszcze Hyalomma w Polsce

Naukowcy apelują! W Europie - także w Polsce i u naszych sąsiadów - coraz częściej zdarzają się przypadki pojawiania się "egzotycznych" kleszczy. Winne temu są zmiany klimatu. Ten razem z ocieplanie się stwarza corac lepsze warunki do życia dla wielu gatunków zwierząt, w tym niebezpiecznych, jak kleszcze. Jednym z ich gatunków jest Hyalomma ("Monster tick").

Jak gatunek ten trafia do Europy? Ich larwy i nimf są co roku przenoszone w nasze rejony podczas wiosennych migracji ptaków. Ciepłe i suche wiosny i lata tworzą idealne warunki do przeżycia dla nich. To właśnie przez to ostatnich latach zaczęły pojawiać sie doniesienia o atakowaniu ludzi i zwierząt przez dorosłe kleszcze Hyalomma. 

Czy kleszcze Hyalomma mogą stanowić zagrożenie? 

"Kleszcze Hyalomma mogą stanowić bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, gdyż przenoszą wirusa niebezpiecznej gorączki krwotocznej (ang. Crimean-Congo hemorrhagic fever, CCHFV). Śmiertelność osób zarażonych wirusem jest wysoka (10-60%) a leczenie niedostępne. Nic nie wiadomo o obecność kleszczy Hyalomma w Polsce. Celem projektu jest sprawdzenie, czy i gdzie dotarły egzotyczne kleszcze Hyalomma" - możemy przeczytać na stronie narodowekleszczobranie.pl

Te rośliny przyciągają kleszcze. Lepiej pozbądź się ich z ogródka lub działki

Zobacz naszą galerię poniżej!

Kleszcze. Sprawdź, jak je przechytrzyć