Spis treści
Ograniczenie prędkości. Jakie znaki je odwołują?
Policyjne statystyki nie pozostawiają złudzeń. Polscy kierowcy bardzo często pozwalają sobie na przekraczanie limitów prędkości na drogach. Często jest to spowodowane brawurą, ale w wielu przypadkach także niewiedzą lub nieuwagą. Znaczące przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym może skończyć się nie tylko mandatem, ale także utratą prawa jazdy na trzy miesiące.
Kierowcy nie mają chyba problemów z rozpoznaniem znaku, który oznacza ograniczenie prędkości do konkretnej wartości. Mowa o znaku B-33, który nakazuje nam jazdę nie szybszą niż wskazana na danym odcinku drogi. Jednak część zmotoryzowanych nie wie dokładnie, które znaki odwołują wprowadzone ograniczenie. Kiedy możemy zwiększyć prędkość? Mówią nam o tym następujące znaki:
- znak B-33 – wyrażający inną prędkość,
- znak B-43 – oznaczający strefę ograniczonej prędkości
- znak B-34 – oznaczający koniec ograniczenia prędkości
- znak B-42 – oznaczający koniec zakazu.
Polecany artykuł:
Co jeszcze mówi nam o odwołaniu limitu prędkości?
Należy pamiętać, że nie tylko znaki drogowe odwołują ograniczenie prędkości. Dokonują tego też skrzyżowania. Czy dopuszczalna prędkość umieszczona na znaku B-33 może być odwołana przez każde skrzyżowanie? Dzieje się tak na większości skrzyżowań, z uwzględnieniem pewnych wyjątków. Prędkość nie zostaje odwołana w przypadku, gdy znakowi B-33 towarzyszą:
- znak D42 – oznaczający teren zabudowany,
- znak E17a – oznaczający miejscowość,
- znak D52 – oznaczający strefę ruchu.
ZOBACZ: ULEWA NAD RZESZOWEM. STRAŻACY MIELI PEŁNE RĘCE ROBOTY!