Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Oto podkarpackie „jedynki”
Już drugi raz w 2024 roku Polacy pójdą do urn wyborczych. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 9 czerwca. Wówczas miliony obywateli Polski odda głos na kandydata, który jego zdaniem godnie będzie reprezentował kraj i region, z którego startuje. Ile mandatów zdobędą kandydaci z Podkarpacia? Ta liczba nie będzie znana aż do zakończenia wyborów? Liczba mandatów, która przypada regionowi zależna jest od kilku czynników, a głównie od frekwencji wyborczej. Prawdopodobnie Podkarpacie osiągnie dwa, lub trzy mandaty, tak jak jest obecnie w kończącej się kadencji PE. O bilet do Brukseli łącznie walczy kilkudziesięciu kandydatów, ale tylko nieliczni z nich go zdobędą. Zobaczcie, kto znalazł się na pierwszych miejscach list wyborczych poszczególnych partii i kto ma największe szanse na objęcie mandatu euorposła. Oto podkarpackie "jedynki" w wyborach do PE 2024.
Wybory do PE 2024. Podkarpacka lista Koalicji Obywatelskiej
Podkarpacką listę w wyborach do Parlamentu Europejskiego z partii Koalicja Obywatelska otwiera ubiegająca się o reelekcję Elżbieta Łukacijewska. Jeśli wygra czerwcowe wybory, to będzie jej czwarta kadencja. W PE zasiada nieprzerwanie od 2009 roku. Pięć lat temu startowała z dziesiątego, ostatniego miejsca na liście, zdobywając ponad 40 tys. głosów. Z drugiego miejsca startuje Jolanta Kaźmierczak, obecnie dyrektor rzeszowskiego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i także radna sejmiku podkarpackiego. Do połowy lutego br. była wiceprezydentem Rzeszowa, ale przed wyborami samorządowymi zrezygnowała z funkcji. W ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych bezskutecznie starała się o mandat senatora. O euromandat zawalczy także obecna wojewoda Teresa Kubas-Hul ,która startuje z trzeciego miejsca na liście KO.
ZOBACZ: Escapetruck w Rzeszowie. Zobacz tajemnicze pokoje służące do handlu ludźmi
Wybory do PE 2024. Podkarpacka lista Lewicy
Listę Lewicy otwiera Wiktoria Barańska. Ukończyła na UJ studia literaturoznawcze, na Uniwersytecie Warszawskim tłumaczenia prawnicze i specjalistyczne w języku angielskim, obecnie jest doktorantką w dyscyplinie nauk o mediach. W Sanoku i Rzeszowie współorganizowała marsze równości. Startowała także w ostatnich wyborach samorządowych i parlamentarnych, bez powodzenia Drugi na liście jest prof. Grzegorz Budzik, wykładowca Politechniki Rzeszowskiej, wcześniej prorektor ds. nauki. Po kwietniowych wyborach samorządowych nie udało się mu wrócić do rady miasta, w której zasiadał dwukrotnie w latach 2006-2014.
Wybory do PE 2024. Podkarpacka lista Konfederacji
„Jedynką” Konfederacji jest Tomasz Buczek, rolnik z Kolbuszowej, lider podkarpackich struktur Ruchu Narodowego, który jest częścią Konfederacji. W 2019 również startował w eurowyborach, ale mandatu nie zdobył, podobnie jak i w ostatnich wyborach samorządowych i parlamentarnych. Z drugiego miejsca kandyduje Karolina Pikuła, szefowa rzeszowskich struktur Korony Polski, partii Grzegorza Brauna. W ostatnich wyborach samorządowych bezskutecznie ubiegała się o mandat radnej Rzeszowa. Walczyła także o stanowisko prezydenta Rzeszowa, zajęła przedostatnie piąte miejsce.
Wybory do PE 2024. Podkarpacka lista Trzeciej Drogi
Na podkarpackiej liście Trzeciej Drogi pierwsze miejsce otrzymała posłanka Elżbieta Burkiewicz z Polski 2050. W październiku ub. r. dostała się do Sejmu. Ma też firmę produkującą odzież i obuwie dla służby zdrowia. Z drugiego miejsca startuje Wiesław Lada, wiceprezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej, były radny PSL w sejmiku podkarpackim. Z trzeciego – Krzysztof Stańko, obecny doradca prezydenta Rzeszowa ds. innowacji.
Wybory do PE 2024. Podkarpacka lista Prawa i Sprawiedliwości
Listę PiS otwiera były szef Orlenu Daniel Obajtek. Z drugiego miejsca startuje europoseł Bogdan Rzońca, który ubiega się o drugą kadencję. Pięć lat temu zagłosowało na niego ponad 64 tysiące wyborców. Pierwszą trójkę zamyka obecny marszałek podkarpacki Władysław Ortyl. Z czwartego miejsca startuje rzeszowski poseł Suwerennej Polski i były wiceminister sprawiedliwości w rządzie PiS Marcin Warchoł.
Wybory do PE 2024. Podkarpacka lista Bezpartyjnych Samorządowców
"Jedynką" Bezpartyjnych Samorządowców na Podkarpaciu został prawnik Paweł Frankiewicz. Na drugim miejscu znalazła się socjolożka z Tarnobrzega Małgorzata Zych, a podium listy Bezpartyjnych Samorządowców zamyka ekonomista z Rzeszowa Jacek Kotula.
Wybory do PE 2024. Podkarpacka lista POLEXIT
Na Podkarpaciu zarejestrowano także Komitet Wyborczy POLEXIT, którego liderem na liście do PE jest specjalista administracji publicznej z Niechobrza Grzegorz Rykała. Na drugi miejscu znalazł się inżynier elektryk mieszkający w Orłach Bartłomiej Wesołowski, zaś na trzecim miejscu listy POLEXIT na Podkarpaciu znalazł się Mariusz Kruczek, mieszkający w Rzeszowie kapitan statku morskiego.