Spis treści
Zorza będzie dalej funkcjonować. Miasto przejęło kino
Kino Zorza to najstarsze rzeszowskie kino. Prowadzone jest przez Regionalną Fundację Filmową w Rzeszowie. Do tej pory było ono własnością spółki Apollo Film z Krakowa. Na mocy aktu notarialnego z 27 kwietnia Gmina i Miasto Rzeszów nabyła prawo własności budynku, a także prawo wieczystego użytkowania działek, na których się on znajduje. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek transakcję nazywa prezentem dla mieszkańców, którzy od lat bardzo cenią Zorzę.
Bardzo zależało mi na uratowaniu kina, które między innymi w wyniku pandemii ma za sobą niezwykle trudny czas. Przejęcie go na rzecz miasta daje gwarancję, że Zorza będzie dalej służyć mieszkańcom. Ten ruch to kolejny krok ku realizacji zapowiedzianej przeze mnie wizji utworzenia centrum Rzeszowa miejscem relaksu i odpoczynku, nie tylko w lokalach gastronomicznych, ale także placówkach kulturalnych – mówi Konrad Fijołek.
Długie negocjacje zakończone pozytywnie
Negocjacje dotyczące zakupu nieruchomości trwały od lutego ubiegłego roku. Koszt transakcji to 6,22 mln zł. Dziękuję fundacji Apollo oraz samorządowi województwa małopolskiego za przychylność, bez której nie udałoby się nam tak szybko przeprowadzić rozmów i kupić budynku – mówi Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa.
Przez całe życie pracuję w Kinie Zorza. Mamy za sobą niezwykle trudny czas, w którym trudno było je utrzymać, widmo likwidacji kilkakrotnie zaglądało nam w oczy. Dzięki naszym widzom oraz przychylności fundacji Apollo udało się jednak ten czas przetrwać. Cały czas staraliśmy się nasz obiekt rozwijać, dlatego też jako jedno z pierwszych kin w Polsce kupiliśmy cyfrowy projektor. Nasze kino jest postrzegane jako jedno z lepszych w Polsce i jestem z tego bardzo dumna – mówi Grażyna Deptuch, prezes Regionalnej Fundacji Filmowej w Rzeszowie.
Działalność kina w tym miejscu jest zagwarantowana aktem notarialnym, ale i bez tego władze Rzeszowa nie wyobrażają sobie innego przeznaczenia budynku. Kino z pewnością tu pozostanie, jego dalsza działalność to dla nas priorytet. Chcemy także wykorzystać pozostałą przestrzeń, którą mamy w tym budynku. Jest tu m.in. wspaniały hol i foyer, które mogą także wspaniale służyć mieszkańcom jako otwarta przestrzeń. Przygotowujemy aplikację do walki o miano Europejskiej Stolicy Kultury i Zorza będzie jednym z filarów naszego wniosku – mówi prezydent Konrad Fijołek.
Na wyższych kondygnacjach swoją siedzibę mają znaleźć m.in. Wydziały Kultury oraz Wydział Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa.
„Z kolei przestrzeń na strychu można wykorzystać np. na ekspozycję fotografii czy malarstwa. Gdy już przejmiemy dokumentację techniczną obiektu, przymierzymy się do małych remontów, aby przystosować pomieszczenia do naszych potrzeb – mówi Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa.
ZOBACZ: MATURA Z MATEMATYKI ZAKOŃCZONA. JAK POSZŁO UCZNIOM Z RZESZOWA?