Koronawirus

i

Autor: unsplash.com zdjęcie ilustracyjne

Informacje

Kalendarium najważniszych dat związanych z koronawirusem. To już pięć lat

2025-03-04 12:38

4 marca 2020 roku epidemiolodzy stwierdzili w Polsce pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Wprowadzano lockdowny, zamykano parki, szkoły i kościoły. Od tego czasu mija właśnie pięć lat. Jak wygląda kalendarium najważniejszych dat związanych z pandemią?

Pięć lat od wykrycia koronawirusa w Polsce. Najważniejsze wydarzenia 

17 listopada 2019 roku, w Chinach pojawił się pierwszy znany przypadek zakażenia nowym koronawirusem. W kolejnych tygodniach liczba zachorowań zaczęła rosnąć, a 31 grudnia świat dowiedział się o tajemniczym zapaleniu płuc, które dotknęło siedem osób związanych z targiem w Wuhan. Portal zajmujący się tematyką zdrowotną, Medicover, przedstawił zestawienie najważniejszych dat związanych z pandemią koronawirusa. 

Na początku 2020 roku światowa społeczność zaczęła zdawać sobie sprawę z powagi sytuacji. 9 stycznia WHO oficjalnie ogłosiła, że w Wuhan występuje nieznane zapalenie płuc wywołane nowym koronawirusem. Kilka dni później, 12 stycznia, Chiny udostępniły sekwencję genetyczną wirusa, co umożliwiło badania nad diagnostyką i szczepionkami. Jednak wirus już się rozprzestrzenił – 13 stycznia potwierdzono pierwszy przypadek poza Chinami, w Tajlandii, a 21 stycznia choroba dotarła do Stanów Zjednoczonych. Sytuacja stała się na tyle poważna, że 23 stycznia chińskie władze zdecydowały się na zamknięcie miasta Wuhan, ograniczając podróże i przemieszczanie się.

Wirus szybko dotarł do Europy. 24 stycznia zanotowano pierwszy przypadek zakażenia we Francji. W kolejnych tygodniach pandemia przybierała na sile. 11 lutego Międzynarodowy Komitet ds. Taksonomii Wirusów nadał nowemu patogenowi nazwę SARS-CoV-2, a WHO nazwała wywołaną przez niego chorobę COVID-19. W Polsce pierwszy przypadek potwierdzono 4 marca w Zielonej Górze. Zaledwie kilka dni później, 10 marca, wprowadzono pierwsze obostrzenia, a 11 marca WHO oficjalnie ogłosiła pandemię COVID-19.

Kalendarium wydarzeń związanych z koronawirusem w Polsce 

Kolejne dni przyniosły drastyczne zmiany w codziennym życiu Polaków. 12 marca zamknięto szkoły, teatry i kina, a nauka odbywała się zdalnie. 17 marca pierwsza zakażona osoba w Polsce wyzdrowiała, jednak sytuacja w kraju pozostawała napięta. 20 marca premier Mateusz Morawiecki ogłosił stan epidemii, a 24 marca wprowadzono kolejne ograniczenia, m.in. zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób, ograniczenie podróży do niezbędnych oraz wymóg zachowania dystansu. Restrykcje zaostrzono 31 marca, ograniczając poruszanie się osób poniżej 18. roku życia bez opiekuna i zamykając parki oraz plaże.

Pandemia wpłynęła na wszystkie aspekty życia. 16 kwietnia wprowadzono obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych. W miarę poprawy sytuacji zaczęto luzować obostrzenia: 20 kwietnia zniesiono ograniczenia rekreacyjne, a 4 maja otwarto centra handlowe, biblioteki i muzea. Kolejne etapy znoszenia restrykcji obejmowały otwarcie salonów fryzjerskich i restauracji 18 maja, a od 30 maja zniesiono limity osób w branży gastronomicznej i handlowej.

Jednak wirus nadal stanowił zagrożenie. 6 czerwca ponownie otwarto instytucje kulturalne, ale w sierpniu wprowadzono podział Polski na strefy czerwone, żółte i zielone, w zależności od liczby zakażeń. 24 października cały kraj ogłoszono czerwoną strefą, a 9 listopada ponownie zamknięto szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. 25 listopada odnotowano rekordową dzienną liczbę zgonów w Polsce (674 osoby), a 2 grudnia liczba zakażonych przekroczyła 1 milion. Nadzieję przyniosła wiadomość z Wielkiej Brytanii – 8 grudnia podano tam pierwszą dawkę szczepionki Pfizer/BioNTech.

Po 2020 roku świat stanął w obliczu nowych wyzwań: masowych szczepień, kolejnych fal pandemii, a także skutków gospodarczych i społecznych. W 2021 roku rozpoczęły się masowe szczepienia, a kraje stopniowo znosiły restrykcje. Jednak pojawienie się nowych wariantów wirusa, takich jak Delta i Omikron, powodowało kolejne fale zachorowań.

Rok 2022 przyniósł stabilizację sytuacji pandemicznej i szerokie otwarcie gospodarki. W kolejnych latach COVID-19 stał się chorobą endemiczną, choć jego wpływ na świat pozostaje znaczący.

ZOBACZ: W tych powiatach na Podkarpaciu umiera najwięcej osób

Prof. Simon odpowiada na pytania dotyczące koronawirusa
Rzeszów Radio ESKA Google News