Spis treści
Błędy we wnioskach o 500 plus
Jakie błędy najczęściej zdarzają się rodzicom i opiekunom na Podkarpaciu podczas wnioskowania o 500 plus? Na to pytanie odpowiedzieć postanowił wojewódzki ZUS. Jak się okazuje, z roku na rok jest ich coraz mniej, choć nadal się zdarzają. O tych najczęstszych informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.
– Z wniosków, które napłynęły widzimy, że tych błędów jest dużo mniej niż w ubiegłym roku. Wciąż jednak zdarzają się sytuacje, kiedy dwoje rodziców wnioskuje na to samo dziecko – tłumaczy Dyląg. – Świadczenie otrzymuje tylko jeden z rodziców. Na przykład, jeśli dwoje rodziców mieszka razem i wychowuje dziecko wspólnie, świadczenie otrzyma ten, który złożył wniosek pierwszy. Z kolei jeśli rodzice nie mieszkają wspólnie, świadczenie należy się temu, z którym mieszka dziecko.
Jak zaznacza rzecznik podkarpackiego ZUS-u, świadczenie może przysługiwać obojgu rodzicom tylko w jednej sytuacji – gdy sprawują opiekę naprzemienną. Wówczas kwota dzielona jest po równo, co oznacza, że do każdego z rodziców trafia 250 zł.
Lista błędów popełnianych przez wnioskodawców 500 plus
Składanie podwójnych wniosków na dziecko nie jest jedynym błędem popełnianym przez rodziców i opiekunów. Dyląg zwraca też uwagę na
– Ważne jest, aby opiekunowie przed wysłaniem elektronicznego wniosku sprawdzili numer rachunku bankowego a także pesel dziecka. Takie prozaiczne błędy mogą wydłużyć czas przelewu świadczenia – wskazuje Dyląg.
Na liście często popełnianych błędów we wnioskach o 500 plus rzecznik wymienia także „literówki”. Jak tłumaczy, zdarza się, że wnioskodawcy błędnie wpisują numer PESEL dziecka, wpisują swój PESEL zamiast dziecka, czy podają błędny numer rachunku bankowego. Właśnie dlatego przed wysłaniem wniosku o świadczenie 500 plus, należy dokładnie sprawdzić wszystkie dane.
Polecany artykuł: