Finanse

Ile pensji potrzeba, aby kupić mieszkanie w Rzeszowie? Te wyliczenia zaskakują

2024-11-25 9:16

Ile pensji trzeba odłożyć, aby pozwolić sobie na kupno własnego mieszkania w Rzeszowie za gotówkę? Jak się okazuje, w Rzeszowie na 50-metrowe mieszkanie trzeba odkładać średnio osiem lat i siedem miesięcy! Zobacz, jak stolica województwa podkarpackiego wypada na tle innych polskich miast i kto odłożyłby na mieszkanie najszybciej.

Cena 50-metrowego mieszkania w Rzeszowie

Cena 50-metrowego mieszkania w Rzeszowie to około 510 tysięcy złotych. Mało kto może pozwolić sobie, aby taką inwestycję opłacić gotówką. Jeśli jednak chcielibyśmy zacząć odkładać pieniądze, to trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jak informuje „RynekPierwotny.pl”, średnie zarobki w Rzeszowie wynoszą 4954 zł netto więc odkładanie na 50-metrowe mieszkanie zajęłoby osiem lat i siedem miesięcy i to pod warunkiem, że do skarbonki trafiałaby pełna kwota z wypłaty. To równowartość 103 średnich pensji.

Rzecz jasna w praktyce oszczędzanie na mieszkanie trwałoby o wiele dłużej, bo nikt nie jest w stanie odkładać całego swojego wynagrodzenia. Poza tym nie wiadomo, jak w przyszłości będą rosły ceny mieszkań, a jak pensje - mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

ZOBACZ: Ile pensji potrzeba, aby kupić mieszkanie w Rzeszowie?

Rzeszów na tle innych miast

Jak stosunek zarobków do własnej inwestycji wypada w innych miastach? Okazuje się, że w Rzeszowie nie jest najgorzej. O wiele dłużej na 50-metrowe mieszkanie trzeba odkładać w Krakowie (138 pensji), czy w Szczecinie (132 pensje) i Warszawie (131 pensji).

  • Poznań – 122 pensje
  • Katowice – 121 pensji
  • Kielce – 121 pensji
  • Wrocław – 121 pensji
  • Toruń – 120 pensji
  • Łódź – 118 pensji
  • Białystok – 115 pensji
  • Lublin – 113 pensji
  • Olsztyn – 109 pensji

W porównaniu do Rzeszowa, krócej na własne mieszkanie odkładaliby mieszkańcy Opola (88 pensji), Zielonej Góry (97 pensji) i Gorzowa Wielkopolskiego (91 pensji).

Kto najszybciej odłoży na mieszkanie w Rzeszowie?

Jak wskazuje „RynekPierwotny.pl” na własne mieszkanie najszybciej odłożą pracownicy branży „informacja i komunikacja”, czyli m.in. informatycy czy graficy komputerowi. W ich przypadku na 50-metrowe mieszkanie potrzeba 73. przeciętnych pensji. Zaś najdłużej na własne lokum musieliby odkładać pracownicy zakwaterowania i gastronomii, tj. kucharze, kelnerzy czy recepcjoniści, którzy poświęciliby na to 175 swoich pensji.

Rzeszów Radio ESKA Google News
Autor:
Kraków: pierwsze lodowisko na świeżym powietrzu już działa