Ciekawostki

Horyniec-Zdrój na Podkarpaciu to wyjątkowe miejsce. Jedno z nielicznych w Polsce [GALERIA]

2024-09-13 14:24

Rozciąga się na terenie dwóch krain fizyczno-geograficznych, jest wyjątkowym uzdrowiskiem nizinnym i do tego posiada swój specyficzny mikroklimat. Mowa o Horyńcu-Zdroju. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce jeszcze na tych wakacjach? Co jest w nim tak wyjątkowego? Odpowiadamy!

Podkarpacie. Horyniec-Zdrój znów przyciąga turystów

Jeśli szukacie pomysłu na to, gdzie wybrać się w weekend albo na szybki wypad jeszcze w te wakacje, śpieszymy z podpowiedzią. Kierunek to Horyniec-Zdrój. Dlaczego warto wybrać się akurat w to miejsce? Co jest w nim tak wyjątkowego?

Zacznijmy może od odrobiny historii tego miejsca. Pierwsze wzmianki o Horyńcu zaczęły pojawiać się około 1444 roku. Ponoć w celach zdrowotnych miała tu bywać Królowa Marysieńka i król Sobieski! Oznacza to, że lecznicze właściwości tutejszych źródeł siarczkowych znane są już od wieków. Pierwsze udokumentowane początki uzdrowiska przypadają na koniec XIX wieku. To właśnie wtedy Aleksander Poniński urządził w Horyńcu pierwszy zakład kąpielowy. W miejscowości w tym czasie brakowało jeszcze odpowiedniego zaplecza. Nie było tu ani sanatoriów, ani znanych dziś pensjonatów. Kuracjusze musieli spać w tutejszej karczmie albo klasztorze. W tym czasie kąpiele odbywały się w drewnianym budynku. Z czasem w Horyńcu zaczęło pojawiać się tu odpowiednie zaplecze dla kuracjuszy, a także coraz więcej domów zdrojowych. Niestety, niespokojne czasy II wojny światowej nie oszczędziły podkarpackiego uzdrowiska. W jej czasie zniszczeniu uległy wszystkie urządzenia kąpielowe i większość pensjonatów.

W latach 50. XX wieku nastąpiły pierwsze - udane - próby odtworzenia uzdrowiska. Już w 1969 roku w Horyńcu powstało pierwsze powojenne sanatorium. Zostało uruchomione w Pałacu książąt Ponińskich. W tamtym czasie nosiło nazwę „Metalowiec” - obecnie jest to „Bajka”. Kolejne lata przyniosły szybki rozwój uzdrowiska. Pod koniec lat 80. XX wieku ukończono budowę Domu Zdrojowego z zakładem przyrodoleczniczym i hotelem.

Przebudowy i modernizacje uzdrowiska trwały jeszcze w latach 2013–2015. To właśnie wtedy przeprowadzono rewitalizację Parku Zdrojowego Horyniec-Zdrój.

Horyniec-Zdrój na Podkarpaciu

Zobacz naszą galerię!

Horyniec-Zdrój na Podkarpaciu. To jedno z nielicznych takich uzdrowisk

O wyjątkowych warunkach panujących w uzdrowisku Horyniec-Zdrój decyduje jego położenie. Mieści się ono około 20 km od miasta Horyniec. Uzdrowisko leży na terenie Podkarpacia i dwóch krain fizyczno-geograficznych: Płaskowyżu Tarnogrodzkiego należącego do Kotliny Sandomierskiej i Roztocza Południowego. Jest to jedno z niewielu uzdrowisk nizinnych w tym rejonie Polski.

Wokół Horyńca-Zdroju roztaczają się piękne lasy i niewielkie pagórki. Nie pozostają one obojętne na charakterystyczny mikroklimat uzdrowiska. Mają na niego wpływ także panująca tu w ciągu roku temperatura powietrza, jego wilgotność i ruch. Nie bez znaczenia są także promieniowanie słoneczne oraz korzystne ciśnienie atmosferyczne. Wszystkie te elementy składają się na całokształt wyjątkowości Horyńca-Zdroju. Nie bez powodu znajduje się ono w czołówce miejsc w Polsce pod względem czystości powietrza!

Quiz. Podkarpacie. Odgadniesz o jakie miasto chodzi?

Pytanie 1 z 10
Miasto szkła
WIECZORNA ZMIANA