Grzybobranie 2023. Te grzyby rośną też zimą! Możesz już teraz szukać ich w lesie

i

Autor: pixabay Grzybobranie 2023. Te grzyby rośną też zimą! Możesz już teraz szukać ich w lesie

Ciekawostki

Grzybobranie 2023. Te grzyby rośną też zimą! Możesz już teraz szukać ich w lesie

2023-11-30 13:39

Zima nie jest sezonem dla grzybiarzy? Jest, choć tylko dla tych najbardziej wytrwałych! Ci znajdą w lasach grzyby ukrywające się pod śniegową pierzynką. Które jadalne gatunki można zbierać pomimo zimna i śniegu?

Zimowy sezon na grzybobranie

Zima to doskonały moment, by wybrać się na grzybobranie z nastawieniem na zebranie konkretnych gatunków. Choć przechadzki po lesie kojarzą się raczej z późnym latem i jesienią, chłodne miesiące także potrafią zaoferować grzybiarzom powody do poszukiwań. W Polsce w tym okresie znaleźć można kilka gatunków grzybów, które są nie tylko po prostu jadalne, ale i po prostu pyszne.

Gdzie i jak je znaleźć? Przede wszystkim należy szukać... na drzewach!

Zimowe gatunki grzybów w Polsce

Wśród gatunków grzybów, które można zebrać w polskich lasach zimą, znajdują się m.in. boczniak ostrygowaty, płomienica zimowa, uszak bzowy i wodnicha późna.

Pierwszego z nich grzybiarze szukać powinni na drewnie drzew liściastych, zwłaszcza dębów i buków. Boczniaki ostrygowate są łatwe do rozpoznania. Ich jasne, kremowe kapelusze mają kształt wachlarza.

By znaleźć płomienicę zimową grzybiarze muszą przyglądać się pniom drzew iglastych, zwłaszcza jodłom i świerkom. Jej kapelusz wyróżnia się dzwonkowatym kształtem i jasnożółtym kolorem.

Na liście grzybów, które zimą da się znaleźć w polskich lasach, są także uszaki bzowe. Rosną na drewnie drzew liściastych, najczęściej na leszczynach i wierzbach. Wyróżnia je charakterystyczny kształt. Ich kapelusz jest "uszopodobny"! Może mieć barwę od brązu po ciemny fiolet.

Ostatni z grzybów, które znaleźć można zimą w polskich lasach, jest wodnicha późna. W przeciwieństwie do gatunków wymienionych powyżej, nie rośnie na pniach drzew, a w poszyciu lasów sosnowych. Grzyby te są łatwe do rozpoznania. Ich kapelusze są rozpostarte, czasem wgłębione. Pokrywa je charakterystyczna śluzowata skórka w brązowym kolorze o jaśniejszych brzegach.

Grzyby wielkości dłoni. Takie zbiory tylko na Podkarpaciu!

Czy warto jeść grzyby?