Grypa odpuszcza na Podkarpaciu? Tysiące chorych, ale widać pozytywny trend

i

Autor: Pexels.com

Zdrowie

Grypa odpuszcza na Podkarpaciu? Tysiące chorych, ale widać pozytywny trend

2025-02-21 9:04

Sezon grypowy wciąż trwa, a wirus grypy nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Widać jednak pozytywny trend, który mówi o spadku liczby zachorowań. - Analizując dane epidemiologiczne, które wpływają do Państwowej Inspekcji Sanitarnej, na podstawie zgłoszeń od lekarzy, obserwujemy spadek liczby przypadków zachorowań na grypę – mówi Katarzyna Rajzer, kierownik Oddziału Epidemiologii w WSSE w Rzeszowie.

Grypa odpuszcza na Podkarpaciu

W ostatnich dwóch tygodniach stycznia na terenie województwa podkarpackiego odnotowano 2918 przypadków zachorowań na grypę potwierdzonych wynikiem szybkiego testu antygenowego. Natomiast w dwóch pierwszych tygodniach lutego odnotowano 1652 przypadków zachorowań na grypę. Widać więc duży spadek.

Szczyt zachorowań na grypę w województwie podkarpackim obserwowany był w ostatnich dwóch tygodniach grudnia 2024 roku, kiedy to odnotowano ponad 9 tysięcy przypadków zachorowań na grypę – mówi mówi Katarzyna Rajzer, kierownik Oddziału Epidemiologii w WSSE w Rzeszowie.

Jak wygląda sytuacja grypowa w skali kraju? - W ostatnich dwóch tygodniach stycznia 2025 roku w całej Polsce odnotowano ponad 140 tysięcy przypadków zachorowań potwierdzonych szybkim testem. Zaś w pierwszych dwóch tygodniach lutego w Polsce odnotowano ponad 90 tysięcy – podaje Katarzyna Rajzer.

Dane, o którym mówimy dotyczą tylko tych sytuacji, w których osoby chore miały wykonane badania i zostały zgłoszone do inspekcji sanitarnej, a wiemy, że nie wszystkie osoby chorujące zgłaszają się do lekarzy i mają wykonane badania – mówi kierownik Oddziału Epidemiologii w WSSE w Rzeszowie.

ZOBACZ: Iwonicz Zdrój to jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce

Apel: grypa to nie zwykłe przeziębienie

Mimo spadku zachorowań nie możemy zapominać o na tym etapie o działaniach profilaktycznych między innymi o szczepieniach przeciwko grypie.

Eksperci apelują, żeby grypy nie traktować jak zwykłego przeziębienia. To bardzo groźna jednostka choroba, szczególnie dla osób obciążonych dodatkowymi schorzeniami i dla osób z grup ryzyka. W większości przypadków grypa przebiega bez komplikacji, ale może doprowadzić do takich powikłań, jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych, zapalenia mięśnia sercowego i wsierdzia, a nawet do niewydolności wielonarządowej. Warto więc przypominać o szczepieniach, bo zapewniają ochronę przed grypą i przed jej powikłaniami – dodaje Katarzyna Rajzer, kierownik Oddziału Epidemiologii w WSSE w Rzeszowie.

Pieski jak niedźwiadki szukają nowego domu