Groźna bakteria w sieci wodociągowej. Tysiące mieszkańców bez wody pitnej

i

Autor: Freepik: kaboompics

Wiadomości

Groźna bakteria w sieci wodociągowej. Tysiące mieszkańców bez wody pitnej

2025-04-30 21:52

Mieszkańcy trzech podkarpackich miejscowości: Brzozowa, Humnisk i Starej Wsi nie mogą pić wody z sieci wodociągowej. Nawet po przegotowaniu. Nie nadaje się do przygotowywania posiłków ani higieny. W przebadanych próbkach sanepid stwierdził obecność bakterii kałowej. Szczegóły w artykule poniżej.

Skażona woda w sieci wodociągowej. Tysiące mieszkańców bez wody do picia

Komunikat zakazujący używania wody z sieci wodociągowej wydał w środę Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brzozowie. Zakaz obejmuje picie, gotowanie, mycie naczyń, nie wolno myć nią ciała ani zębów. Można używać jej jedynie do celów sanitarnych, spłukiwania wody w toalecie i prac porządkowych.

Problem dotyczy prawie sześciu tysięcy mieszkańców Brzozowa, Humnisk i Starej Wsi. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do mieszkańców SMS z ostrzeżeniem. Z wody nie mogą również korzystać sklepy sprzedające żywność oraz zakłady zajmujące się produkcją żywności.

Niebezpieczna bakteria w wodzie. Mogą wywoływać zatrucie pokarmowe

Sanepid tłumaczy, że w próbce wody pobranej z wodociągu Brzozów-Jakla Wielka wykryto bakterie Clostridium perfringens. Kontrolę przeprowadzono w poniedziałek w stacji uzdatniania wody. Powiatowy inspektor sanitarny nakazał Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej dostarczyć wodę mieszkańcom powiatu z bezpiecznego źródła.

- Do czasu uzyskania wody z wodociągu odpowiadającej wymaganiom rozporządzenia Ministra Zdrowia nakazał Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej zapewnić odbiorcom wodę dowożoną z bezpiecznego źródła lub w opakowaniach jednostkowych, spełniającą wymagania stawiane wodzie do spożycia – czytamy w komunikacie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Brzozowie.

Clostridium to bakterie beztlenowe, kałowe. Może wywołać m.in. zatrucie pokarmowe i ostrą biegunkę.

Rzeszów Radio ESKA Google News
Rzeszów testuje inteligentne pojemniki na odpady