Największy park chroniony w Europie
Puszcza Karpacka, rozpościerająca się przez osiem krajów, jest jednym z najważniejszych skarbów przyrody w Europie, stanowiącym ostatnią ostoję dzikiego środowiska kontynentu. Niestety, ochrona tego cennego ekosystemu jest wciąż niewystarczająca, co skłoniło organizację Greenpeace do rozpoczęcia kampanii na rzecz stworzenia Międzynarodowego Parku Karpat. Projekt ten zakłada utworzenie parku sześciokrotnie większego niż park Yellowstone, co podkreśla jego ambitny charakter.
Dzięki zaawansowanym analizom zdjęć satelitarnych, Greenpeace opracował mapę najbardziej wartościowych lasów Karpat, które mogłyby stanowić trzon nowego międzynarodowego parku. Ten zakrojony na szeroką skalę projekt ma objąć sześć krajów Unii Europejskiej, w tym Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Rumunię i Austrię, oraz dwa kraje aspirujące do członkostwa w UE: Serbię i Ukrainę.
Aleksandra Wiktor z Greenpeace podkreśla, że obecne metody ochrony przyrody są nieskuteczne, wskazując na dramatyczne tempo utraty lasów w rejonie Karpat, sięgające 4 hektarów na godzinę. Pomimo zobowiązań Unii Europejskiej dotyczących ochrony i odbudowy przyrody w ramach Strategii na rzecz Bioróżnorodności 2030, rzeczywistość odbiega od tych celów. Międzynarodowy Park Karpat jest postrzegany jako kluczowy krok w kierunku realizacji tych zobowiązań i ochrony przyrody, która nie zna granic państw.
Polski rząd ma szansę odegrać kluczową rolę w tej inicjatywie, stając się liderem w zakresie ochrony lasów. Rząd Donalda Tuska obiecał trwałą ochronę 20% polskich lasów, co powinno objąć przede wszystkim polską część Puszczy Karpackiej. Greenpeace proponuje, aby te lasy stały się częścią Międzynarodowego Parku Karpat, prowadząc do harmonijnej ochrony cennych przyrodniczo obszarów.
Kluczowe jest, aby działania na rzecz ochrony polskich lasów zaczęły się natychmiast, zanim zostaną objęte międzynarodową ochroną. Obecne tempo wyłączania lasów z wycinek jest niewystarczające, co sprawia, że Puszcza Karpacka nadal zanika. Aleksandra Wiktor apeluje do polityków o przyspieszenie działań i rozpoczęcie współpracy z innymi krajami karpackimi.
Greenpeace zachęca Komisję Europejską i rządy państw członkowskich do podjęcia kroków w celu utworzenia największego parku przyrodniczego w Europie. Park ten miałby objąć około 50,000 km² najlepiej zachowanych lasów karpackich i sąsiadujących terenów, co wspierałoby unijne cele ochrony bioróżnorodności w najbardziej wartościowych pod względem przyrodniczym obszarach UE.
Odcinkowe pomiary prędkości na Podkarpaciu. Gdzie są aktywne urządzenia?
Zobacz naszą galerię!