Cztery ogniska wścieklizny na Podkarpaciu
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu czterech ognisk wścieklizny u zwierząt w województwie podkarpackim. Stwierdzono na postawie wyników badań laboratoryjnych przeprowadzonych w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Krośnie oraz w PIWet - PIB w Puławach. Pierwsze z ognisk wykryto u padłego lisa w powiecie bieszczadzkim w miejscowości Michniowiec. Drugie i trzecie u zabitych lisów w powiatach przemyskim w miejscowości Stubno i w powiecie jarosławskim w miejscowości Cieszacin. Zaś czwarte ognisko stwierdzono u psa poddanego eutanazji w Zadąbrowie w powiecie przemyskim. Zwierzę nie było zaszczepione.
ZOBACZ: Chciał przewieźć przez granicę 47 tys. tabletek na potencję
Apel Głównego Lekarza Weterynarii
Główny Lekarz Weterynarii w wydanym komunikacie przypomina o obowiązku szczepienia psów.
Zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia – czytamy w komunikacie Głównego Inspektora Weterynarii.
Jaka kara za niezaszczepienie psa?
Uchylanie się od obowiązkowego szczepienia psa na wściekliznę jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł a nawet grzywna w wysokości do 5 tys. złotych. Dodatkowo, za nieostrożne trzymanie zwierząt właścicielowi grozi mandat karny w wysokości 250 zł.