GIS: W czasach koronawirusa NIE jedz posiłków na ulicy , nawet lodów czy gofrów. Dlaczego?

i

Autor: Pixabay

GIS: W czasach koronawirusa NIE jedz posiłków na ulicy , nawet lodów czy gofrów. Dlaczego?

2020-04-29 8:25

Już na początku epidemii koronawirusa w Polsce GIS informował, że żywność nie jest źródłem zakażenia. W najnowszym komunikacie jednak doprecyzowuje, że nie powinno się spożywać żadnych posiłków na ulicy, a jedzenie zamawiane na wynos jeść w domach. Dlaczego? Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Spis treści

  1. Czy koronawirusem można zarazić się przez jedzenie?
  2. Nie wolno jeść na ulicy
  3. Jak bezpiecznie zamawiać jedzenie na wynos?

Czy koronawirusem można zarazić się przez jedzenie?

"Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował w dniu 9.03.2020 stanowisko, iż zgodnie z aktualną wiedzą nie ma dowodów na to, że żywność może być źródłem lub pośrednim ogniwem transmisji wirusa SARS COV-2" - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Dotykanie żywności w sklepie jest jednak niehigieniczne:

"Należy pamiętać o higienie rąk oraz higienie kichania i kasłania, w szczególności przy pakowaniu żywności luzem, nieopakowanej tj. pieczywo, produkty cukiernicze, orzechy" - dodaje GIS.

Inspektorat zaleca też szczególnie dbać o mycie i przechowywanie żywości w domach. Należy myć ręce, narzędzia, blaty w kuchni, czy deski do krojena. Co ważne, koronawirus ginie w czasie obróbki termicznej.

Nie wolno jeść na ulicy

Co ważne, GIS nie zaleca spożywania żadnych posiłków na ulicy. Dotyczy to choćby lodów, gofrów, czy hot dogów. Dlaczego? Idzie o obowiązek zakrywania ust w miejscach publicznych:

"Nakaz zasłaniania ust i nosa obowiązuje wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy. Nie zawiera on odstępstw dotyczących spożywania posiłków, lodów, gofrów, hot dogów etc. w miejscach objętych nakazem noszenia maseczek. Aktualnie przepisy nie zabraniają prowadzenia działalności gastronomicznej „na wynos”, ale mając na uwadze, że koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, jedzenie posiłków kupionych na wynos powinno następować w domu" - czytamy w komunikacie z 28 kwietnia.

Jak bezpiecznie zamawiać jedzenie na wynos?

Oczywiście zamawianie posiłków na wynos nie jest zabronione. Trzeba jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. GIS nie zaleca przechowywania dań gotowych. Najlepiej zjeść je od razu. Jeśli już się na to decdujemy, posiłek trzeba zamknąć w pojemniku i włożyć do lodówki, przed spożyciem odgrzać - zupy do temperatury minimum 70 stopni Celsjusza, inne dania do wyższej.

Przy posiłkach na wynos GIS zaleca dostawę bezkontaktową.

Posłuchaj, jak sobie radzić z odparzeniami i pieluszkowym zapaleniem skóry u niemowląt. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
Sonda
Czy godziny seniorskie powinny zostać zniesione?
COŚ DOBREGO #14