Magnifying Glass Plus Powiększ zdjęcie
Kościół z zębami

Kościół z zębami

W 2004 roku dokonano tajemniczego odkrycia w kościele Przemienienia Pańskiego w Osieku Jasielskim. W jednej z najstarszych drewnianych świątyń w Polsce, pod kościelną dzwonnicą odnaleziono ludzkie żeby. Do tej pory nie wyjaśniono dlaczego mogły się tam znaleźć, ponieważ ani historycy, ani etnografowie nie potrafili tego wyjaśnić.

Źródło: Henryk Bielamowicz - Praca własna, CC , https://commons.wikimedia.org
Rozwiń
Magnifying Glass Plus Powiększ zdjęcie
Schron kolejowy w Stępinie

Schron kolejowy w Stępinie

To tajemnicze miejsce, które warto zobaczyć na własne oczy. W schronie o długości 393 metrów i o grubości ścian 2 ścian kryje się kawał historii. Tunel schronowy w Stępinie-Cieszynie jest nazwany schronem nr 1. To pozostałość po niemieckiej okupacji, z którym związana jest sensacyjna opowieść. To tutaj 27-28 sierpnia 1941 roku miało dojść do spotkania Adolfa Hitlera z Benito Mussolinim.

Źródło: Honza Groh (Jagro) - Praca własna, CC , https://commons.wikimedia.org
Rozwiń
Świątynia Słońca

Świątynia Słońca

Świątynia Słońca to miejsce, które kusi turystów. Znajduje się na wzgórzu w lesie Buczyna między Niwkami, a Nowinami Horynieckimi. To pradawne miejsce kultu i jedno z najbardziej zagadkowych miejsc na terenie Podkarpacia. Grupa kamieni tworzy geometryczny układ w centrum, którego jest niemal dwumetrowy wapienny głaz z okrągłym otworem. To w tym miejscu wieki temu ówcześni mieszkańcy naszych terenów mieli odprawiać pogańskie misteria czcząc Swaroga, słowiańskiego boga ognia.

Źródło: Zbigniew Rutkowski licecncja Creative Commons 3.0/wikimedia.org
Rozwiń
Kościół z diabłem

Kościół z diabłem

Kościół w Porębach Dymarskich w gminie Cmolas skrywa postać schowaną pod amboną. To diabeł Tutivillusa, który był postrachem średniowiecza. Przesiadywał w kościołach, aby zapisywać występki najpierw mnichów, a potem mieszkańców. Ci, którzy nie modlili się gorliwie podczas mszy, trafiali na jego listę. Ten obiekt jest szczególnie istotny dla kulturowego dziedzictwa Podkarpacia ponieważ diabła Tutivillusa znajdziemy tylko w kilku miejscach na świecie. W Polsce jednego mamy w świątyni św. Stanisława i św. Wojciecha we wsi Poręby Dymarskie i drugiego w kościele św. Jakuba w Toruniu.

Źródło: tomekder/Praca własna/CC
Rozwiń
Magnifying Glass Plus Powiększ zdjęcie
Grobowiec w kształcie piramidy

Grobowiec w kształcie piramidy

Piramidy na Podkarpaciu? Tak, to żaden żart, a fakt! Chodzi o grobowiec w kształcie piramidy, który znajduje się na przykościelnym cmentarzu w Międzybrodziu (gm. Sanok).Należy do rodów Kulczyckich i Dobrzańskich herbu Sas. Ten w Międzybrodziu jest największych tego typu grobowcem i mierzy 3 metry wysokości. Co ciekawe, to o wiele mniejsza replika piramidy Cheopsa w skali 1:50. Na płycie, która zamyka dostęp do wnętrza zamieszczono napisy w językach polskim i ukraińskim, a nad nią umieszczony został krzyż maltański. To nie jedyna piramida na Podkarpaciu. Kolejne trzy znajdują się w miejscowościach: Burdze (pow. Stalowowolski), Jankowice (pow. leski) i w Sanoku.

Źródło: Henryk Bielamowicz/Praca własna/CC BY 3.0,/commons.wikimedia.org
Rozwiń
Powrót
Tajemnicze miejsca na Podkarpaciu
Zobaczcie, tajemnicze miejsca na Podkarpaciu
Tajemnicze miejsca na Podkarpaciu
Tajemnicze miejsca na Podkarpaciu
Tajemnicze miejsca na Podkarpaciu
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...
powiększone zdjęcie
email