Ranking najlepszych pierogów na świecie! Które miejsce zajęły polskie?
Ranking najlepszych pierogów na świecie! Które miejsce zajęły polskie?
Koldūnai
2. miejsce zajęły koldūnai. Specjaliści z Taste Atlas przypisali je naszym sąsiadom z Litwy - choć kołduny znaleźć można także w kuchni polskiej i na Białorusi (jako kalduny). Pierożki te są nieco mniejsze od tradycyjnych polskich, mają też inny kształt - są bardziej krągłe. Tradycyjnie nadziewa się je farszem z mielonego mięsa wieprzowego lub wołowego albo grzybami. Podaje sie je z omastą z masła i skwarków, alternatywnie z majonezem.
Kopytka
Przez smakoszy z Taste Atlas zostały docenione także polskie tradycyjne kopytka. Co prawda znalazły się dopiero na 47. miejscu zestawienie, ale nadal jest to pierwsza 50. najlepszych pierogów na świecie.
Gnocchi
W zestawieniu Taste Atlas nie mogło zabraknąć też przedstawicieli kuchni włoskiej. Włoski kluseczki gnocchi zajęły 28. miejsce rankingu. Warto dodać, że istnieje ich wiele regionalnych wersji, a także dodatków. Mogą nimi być m.in. najróżniejsze sosy, np. pomodoro, funghi, pesto.
Manti
Podium zestawieni Taste Altas otworzyły manti. Portal umieścił je na 3. miejscu listy. Pierożki te pochodzą z Turcji. Są nadziewane z mocno przyprawionym mięsem i cebulką. Tradycyjnie podawane są z jogurtem i czosnkiem.
Pelmeni
Na liście najlepszych pierogów świata znalazły się też pelmeni. Zajęły 29. miejsce zestawienia. To tradycyjna potrawa kuchni rosyjskiej i ukraińskiej. Podstawą ich farszu są różne rodzaje mięsa, także baranina. Co ciekawe pelmieni - a w tym wypadku pilmieni - pojawiają się także w kuchni polskiej, szczególnie na terenach dawnego zaboru rosyjskiego.
Warenyky
12. miejsce w zestawieniu zajęły Warenyky. Są to tradycyjne gotowane ukraińskie pierogi. Mają charakterystyczny kształt półksiężyców. Ich nadzienie może być zarówno słodkie, jak i wytrawne lub pikantne.
Polskie pierogi
Polskie tradycyjne pierogi Taste Atlas umieścił się na miejscu 4., zaraz za podium. Mogą być nadziewane kapustą i grzybami, mięsem czy ziemniakami z serem. Tajemnicą nie jest - choć twórcy zestawienia mogli o tym nie wiedzieć (wybaczamy) - że każda babcia ma swój własny sposób na farsz. Panuje tu pełna dowolność. Polskie pierogi mogą być zarówno słodkie, wytrawne i ostre.
Khinkali
Specjaliści z Taste Atlas w rankingu uwzględnili także khinkali, czyli gruzińskie pierogi w formie duży kołdunów wypełnionych farszem i bulionem. Zajęły one wysokie, 14. miejsce na 100 możliwych. Warto dodać, że wyróżnia je nie tylko skręcony kształt sakiewki, ale i sposób jedzenie. By prawidłowo je spożyć, trzeba porzucić myśl o użyciu sztućców. Chinkali należy umiejętnie nadgryźć, wypić ze środka bulion i następnie zjeść resztę pierożka. Tradycyjne danie kuchni kaukaskiej, popularne zwłaszcza w Gruzji. Farsz chinkali najczęściej bazuje na mięsie, choć mogą go zastąpić dodatki warzywne.
Guotie
1. miejsce przypadło guotie. Lider na podium zostały smażone pierożki, pochodzące północnych rejonów Chin. Najczęściej nadziewane są farszem z wieprzowiną, kapustą pekińską, imbirem i szalotkami, doprawianym winem ryżowym i olejem sezamowym. Ich ciasto jest chrupiące i wyjątkowo delikatne, a to za sprawa metody przygotowania.
Gyoza
9. miejsce w rankingu zajęły japońskie pierożki gyoza. Co ciekawe pochodzą one tradycyjnie z Chin. Najczęściej nadziewane są mięsem z dodatkiem kapusty pekińskiej i imbiru, a podawane z sosem sojowym i posypywane szczypiorkiem.
Kluski śląskie
Kluski śląskie - polski przysmak rodem ze śląskich regionów - także zasłużył sobie na uwagę portalu. Taste Altas umieścił je na 32. miejscu zestawienia.