Niesamowite fakty o Tarnicy. Tego z pewnością nie wiecie!
Źródło: pixabay.com
Rozwiń
Tarnica - skąd pochodzi nazwa?
Wiedzieliście, że nazwa Tarnica pochodzi od rumuńskiego słowa "tarnita"? Oznacza ono "siodło". Patrząc na sylwetkę najwyższego szczytu Bieszczadów, to określenie wydaje się być bardzo dobrze dobrane. Na początku jednak "siodło" odnosiło się wyłącznie do przełęczy znajdującej się pod szczytem. Gniazdo Tarnicy i Halicza nazywane było "Górami Niedźwiedzimi".
Źródło: pixabay.com
Rozwiń
Tarnica - co kryje się na ostatnim odcinku?
Na samym końcu szczytu, na ostatnim odcinku, znajduje się jaskinia. Odkryta została w 2003 roku, ale już w 2008 roku ze względów bezpieczeństwa wejście zostało zasypane przez Bieszczadzki Park Narodowy.
Źródło: pixabay.com
Rozwiń
Tarnica - co kryje się na szczycie?
Na szczycie Tarnicy z pewnością uwadze nikogo nie umknie krzyż. Pierwszy pojawił się w 1979 roku, drugi stanął tam w 1987 roku - jego montaż podobno przebiegał w sposób nieoficjalny. Miał on stanowić upamiętnienie wizyty Karola Wojtyły na Tarnicy w 1953 roku, a także trzeciej pielgrzymki polskiego papieża do Polski.
Źródło: pixabay.com
Rozwiń
Tarnica - drogi krzyżowe
Do roku 2016 na szlakach z Wołosatego i Ustrzyk Górnych miejsce miały drogi krzyżowe. Aktualnie odbywają się one na trasie Wołosate - Przełęcz Bukowska. Wejście grupy powyżej 50 osób musi być zgłoszone do Dyrekcji Bieszczadzkiego Parku Narodowego.