Majówka w Bieszczadach. Co robić? Gdzie jechać? Najciekawsze atrakcje
Cisna, czyli szlaki i kolej wąskotorowa
Cisna to malowanicza miejscowość, przez którą biegną szlaki turystyczne prowadzące w Bieszczady. Będąc tam można wędrować Głównym Szlakiem Beskidzkim prowadzącym przez Smerek, Okaglik, Jasło, Cisną, bacówkę PTTK pod Honem, Hon oraz Wołosań albo szlakiem od Cisnej prowadzącym przez Liszną, Roztoki Górne i przełęcz nad nimi tuż obok granicy ze Słowacją. Bieszczadzka Kolej Leśna, czyli kolejka wąskotorowa to atrakcja, z której warto skorzystać będąc w Cisnej. Swoją główną stację ma w miejscowości Majdan, aby się tam dostać trzeba udać się drogą z Cisnej w kierunku Komańczy.
Szlak z Bukowca do źródeł Sanu
To wyjątkowy szlak dla fanów długich pieszych wędrówek po zapomnianych bieszczadzkich szlakach. Trasa prowadzi przez opuszczone miejscowości, co tylko dodaje jej uroku. Idąc tym szlakiem do pokonania jest 22 km (w dwie strony), które pokonasz w 6-7 godzin.
Połonina Wetlińska
To często odwiedzane miejsce przez turystów. Znana jest przede wszystkim z Chatki Puchatka, ale także malowniczych widoków! Samo wejście na Połoninę Wetlińską nie jest wymagające i czasochłonne. Prowadzą na nią szlaki: żółty szlak z Przełęczy Wyżnej i trasa ze wsi Smerek przez Przełęcz Orłowicza. Na Połoninę Wetlińską, oczywiście można dotrzeć także od Wetliny. Wszystkie szlaki są bardzo malownicze!
Chata Socjologa
To miejsce, w którym można poczuć prawdziwą bieszczadzką atmosferę. Znajdziecie ją na szczycie pasma Otryt. Dlaczego jest wyjątkowa? Ze względu na jej charakterystyczny klimat i w 2023 roku obchodzi 50-lecie!
Chatka Puchatka
Prowadzi do niej jeden z prostszych szlaków w Bieszczadach. To kultowe bieszczadzkie miejsce, które warto odwiedzić, chociażby dlatego, że zostało odnowione.
Połonina Caryńska
Połonina Caryńska to druga dobrze znana turystom połonina, równie malownicza! Aby tam dotrzeć można wybrać najkrótszy, ale też najbardziej „zatłoczony” szlak od Przełęczy Wyżniańskiej. Wejście na grzbiet nie jest wymagający. Poradzą sobie z nim dzieci, które spokojnie można zabrać ze sobą. Na Połoninie Caryńskiej można zakochać się w widokach, które rozprzestrzeniają się z jej grzbietu. Przy dobrej pogodzie widoczność jest tak dobra, że można zobaczyć wcześniej wspomniany Pikuj, najwyższy szczyt Bieszczad położony na Ukrainie.
Jezioro Solińskie i Polańczyk
Możemy skorzystać z pełni uroków Jeziora Solińskiego. To idealna propozycja na weekendowy wypad. Długa na 664 metry zapora, z której rozprzestrzenia się widok na ponad 470 milionów m3 wody zgromadzonej na powierzchni 22 km2 może dać nam sporo satysfakcji. Wielu turystów pobyt nad Soliną łączy z wypadem do Polańczyka, czyli w nieco głębsze rejony Bieszczad. Tamtejsza natura i widoki pozwolą nam odetchnąć i po prostu odpocząć.
Uherce Mineralne
Jadąc nad Solinę od strony Sanoka można wstapić do ciekawej miejscowości jaką jest Uherece Mineralne. To miejsce pełne atrakcji na więcej niż jeden dzień. Uherce Mineralne to miejscowość położona w Kotlinie Uherczańskiej na wysokości ok. 380 m n.p.m . W okolicy tej miejscowości znajdziemy takie atrakcje jak: Chatka Wariatka - Dom Na Dachu, Bieszczadzka Wytwórnia Piwa Ursa Maior, czy chociażby platforma widokowa na zakola starego koryta Sanu, znajduje się u stóp Grodziska, w pobliżu Myczkowców, blisko parku miniatur sakralnych.
Szlak na Tarnicę
Tarnica to górujący nad polskimi Bieszczadami szczyt, który koniecznie trzeba odhaczyć na swojej liście. 1346 m n.p.m. - tyle wynosi najwyższy szczyt w polskich Bieszczadach. W polskich, bo najwyższa bieszczadzka góra to Pikuj i położona jest na terenie Ukrainy. Podejście na Tarnicę nie jest bardzo trudne, ale wymagające chociaż dobrej kondycji. Dlaczego? Bo jeżeli trudno ci wejść po schodach na drugie piętro to na Tarnicy przekonasz się, że schody mogą być o wiele bardziej męczące! Na sam szczyt prowadzi bowiem szlak z ułatwiającymi nam drogę... schodami.
Pokazowa zagroda żubrów w Mucznem
Znajduje się ona na terenie leśnictwa Muczne, przy drodze Stuposiany – Tarnawa Niżna, nad potokiem Czerwonym, ok. 2 km przed miejscowością Muczne.
Podczas wizyty w obiekcie podziwiać można żubry linii górskiej, które pochodzące z Szwajcarii i Francji. Zagroda pełni funkcję utrzymującą hodowlę żubra w Bieszczadach. Dla zwiedzających przygotowano tarasy widokowe zapewniają możliwość obserwacji żubrów niezależnie od pogody.
Kolejka gondolowa w Solinie
Ośrodek PKL Solina z kolejką gondolową, wieżą widokową i tarasem, z których można podziwiać okolice znanej w całej Polsce zapory w Solinie. Ta atrakcja gwarantuje niesamowite przeżycia i emocje!
Inne szlaki turystyczne
Bieszczady obfitują w szlaki turystyczne, a przekonanie się o tym to doskonały pomysł majówkowy wypad. Oprócz wymienionych już szlaków, które są najpopularniejsze i gdzie spotkamy najwięcej turystów są też te rzadziej odwiedzane jak chociażby: Bukowe Berdo, Rozsypaniec i Halicz, Smerek, Mała i Wielka Rawka, czy Szeroki Wierch. Trasy różnią się pod względem trudności, ale z pewnością wszystkie je trzeba zobaczyć!
Bieszczady na majówkę 2023
Weekend w Bieszczadach? Oto kilka propozycji atrakcji na weekend majówkę 2023.