O dodatkowe świadczenie w wysokości 500 złotych mogą ubiegać się osoby niesamodzielne, w tym także emeryci. Trzeba jednak spełnić kilka warunków, by świadczenie mogło zostać przyznane dożywotnio. Po pierwsze takie osoby muszą być pełnoletnie, mieszkać w Polsce, mieć polskie obywatelstwo lub mieć prawo pobytu w kraju. Jednak te warunki to nie wszystko.
Dodatkowo trzeba udowodnić, że jest się niezdolnym do samodzielnej egzystencji, co potwierdzi stosowane orzeczenie, albo decyzja o "całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji". Co więcej, trzeba potwierdzić, że nie mamy prawa do emerytury ani renty, albo innego świadczenia socjalnego
- Na przykład zasiłku stałego albo zasiłku okresowego (warunek nie dotyczy jednorazowych świadczeń) ani że nie jesteś uprawniony do świadczenia z zagranicznej instytucji emerytalno-rentowej - informuje ZUS.
Dożywotnie 500 plus. Jak wyliczyć próg 1896,13 zł?
Dożywotnie 500 plus możemy dostać także w sytuacji, gdy mamy prawo do świadczeń socjalnych, w tym emerytury i renty, a nawet dodatków przyznanych za granicą. Łącznie ich wysokość nie może przekraczać 1896,13 zł brutto. Co ważne, Zakład Ubezpieczeń Społecznych podpowiada jak wyliczyć wspomnianą kwotę.
- Przy ustalaniu kwoty 1896,13 zł nie bierzemy pod uwagę kwoty renty rodzinnej przyznanej dziecku, które stało się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16. roku życia lub w czasie nauki w szkole przed ukończeniem 25. roku życia" - czytamy na stronie ZUS.
Jak otrzymać dożywotnie 500 plus?
Aby otrzymać dodatkowe 500 złotych należy złożyć odpowiedni wniosek, co można uczynić w każdej placówce ZUS lub elektronicznie, za pośrednictwem PUE ZUS. Ważne, aby do wniosku dołączyć:
- orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji
albo
- wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów – jeśli nie upłynął okres, na jaki orzeczono inwalidztwo.