Do czego służy pompon na czapce? Mało kto o tym wie, że to nie dekoracja

i

Autor: Unsplash.com

Ciekawostki

Do czego służy pompon na czapce? Mało kto o tym wie, że to nie dekoracja

2024-11-05 14:07

Pompon na czapce ma praktyczne zastosowanie, o którym mało kto wie. To nie tylko dekoracja! Współcześnie każdy może chodzić z czapką wzbogaconą o puszystą okrągłą kulkę, ale pierwotnie, takie nakrycie głowy zostało stworzone zupełnie po coś innego i dla konkretnej grupy osób. Czy wiedziałeś o zastosowaniu pompona?

Czapki z pomponem nie były dla wszystkich 

Aktualnie czapki z pomponem noszone są przez wszystkich. Każdej zimy cieszą się sporym zainteresowaniem zarówno dorosłych jak i dzieci. Jednak mało kto ma pojęcie, nawet posiadacze takich czapek, do czego służy przyszyty pompon na jej górze. Według niektórych to po prostu ozdoba, która dobrze wygląda, dlatego tak wiele osób decyduje się na jej zakup. Jednak prawda jest zupełnie inna! Kiedyś takie okrycia głowy zostały wymyślone i zaprojektowane na potrzeby konkretnej grupy osób i z początku to tylko oni nosili czapki z pomponem. Dodatkowy puszysty element na okryciu głowy upowszechnił się dopiero po czasie. Jaka jest historia pompona? Dowiesz się tego czytając dalej.

ZOBACZ: Memy o czasach PRL-u

Oto ranking najsłynniejszych kompozycji T.Love! To klasyka polskiego rocka!

Do czego służy pompon na czapce? Ma praktyczne zastosowanie

Historia pomponów przyszytych na samej górze czapki sięga aż XVIII wieku! Zaprojektowano je dla francuskich marynarzy, którzy skarżyli się na to, że schodząc na pokład, uderzają głową o niskie sufity. Dlatego wymyślono dla nich pompon, aby ten amortyzował każde uderzenie.

Dopiero po pewnym czasie czapki zaczęły służyć nie tylko wysokim marynarzom, a także pozostałej części społeczeństwa. Praktyczne zastosowanie pompona co prawda dalej istnieje, ale mało kto o tym wie. Większość z nas traktuje to jako dobrze wyglądający dodatek. Mimo wszystko dobrze jest znać historię puszystego pompona.

Ubrania do Oddania czyli cyrkularność tekstyliów. DROGOWSKAZY
Polska jest europejskim wysypiskiem odpadów tekstylnych - nie dość że bijemy rekordy w kwestii importu tekstyliów to jeszcze wytwarzamy około 2,5 mln ton odpadów z tego tworzywa. Mimo że połowa z nich nadaje się do drugiego obiegu. Choć unijna dyrektywa dotycząca stworzenia dodatkowej frakcji na odpady tekstylne wejdzie w życie dopiero w 2025 r. to już trwa walka z marnowaniem ubrań i produkcją odpadów: mowa chociażby o @ubrania do oddania, które promują ideę cyrkularności tekstyliów. Każdy przekazany kilogram niezniszczonych ubrań czy dodatków to złotówka na rzecz wybranej organizacji pozarządowej. Dodatkowo, w kilku miastach działają już @butiki cyrkularne. Tuż obok popularnych sieciówek, można kupić niepowtarzalne kreacje w korzystnej cenie. O świadomych zakupach, znajomości własnego gustu, ekonomii i ekologii a także wsparciu dla Ukrainy opowiedziała Zosia Zochniak, współzałożycielka Ubrań do Oddania. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Drogowskazy