Każdy pełnoetatowy pracownik doskonale wie, jak ważne jest dobre planowanie, jeśli chodzi o urlop. W 2023 roku trafi się kilka okazji, które pomogą zaoszczędzić przysługujące nam dni wolne. W sumie w najbliższych 12 miesiącach wypada aż 13 dni ustawowo wolnych od pracy. By maksymalnie wydłużyć okres wolny od pracy wystarczy dobrać zaledwie kilka dni urlopowych! Dzięki temu będzie można cieszyć się względnie długim wypoczynkiem. Oto kilka wskazówek, kiedy najlepiej wykorzystać dni z puli urlopowej!
Dni wolne od pracy w 2023 roku
Planowanie wolnego dobrze jest zacząć od szybkiego zerknięcia do kalendarza i sprawdzenia, kiedy i w jakie dni przypadają w tym roku dni wolne od pracy. W 2023 roku będzie ich aż 13. Kiedy wypadają? Oto pełna lista!
- 1 stycznia (niedziela) – Nowy Rok
- 6 stycznia (piątek) – Trzech Króli
- 9 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc
- 10 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny
- 1 maja (poniedziałek) – Święto Pracy
- 3 maja (środa) – Święto Konstytucji 3 Maja
- 28 maja (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
- 8 czerwca (czwartek) – Boże Ciało
- 15 sierpnia (wtorek) – Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada (środa) – Wszystkich Świętych
- 11 listopada (sobota) – Święto Niepodległości
- 25 grudnia (poniedziałek) – Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
- 26 grudnia (wtorek) – Boże Narodzenie (drugi dzień)
Jak wydłużyć długie weekendy w 2023 roku?
Warto przypomnieć, że w sytuacji, gdy święto wypada w sobotę, pracownik może odebrać dzień wolny w innym terminie. Sytuacja taka w 2023 roku będzie miała miejsce w przypadku Święta Niepodległości.
Kiedy natrafi się pierwsza okazja do tego, by wydłużyć ustawowo przysługujące nam wolne? Sytuacje taką stworzy Trzech Króli. Jest to święto wypadające w pierwszym tygodniu stycznia, dokładnie w piątek. Wystarczy zatem dobrać choćby jeden dzień urlopu i wolne wydłuża się do 4 dni.
Następną okazją do wydłużenia wolnego będzie majówka. Długi majowy weekend rozpocznie się już w sobotę 29 kwietnia. Jego koniec przypada na środę 3 maja. Oznacza to, że urlop 2 maja pozwoli cieszyć się 5 dniami wolnego. Kuszące jest dobranie dodatkowych dni 4 i 5 maja. W takiej konfiguracji długi majowy weekend staje się naprawdę dłuuugi. Dzięki zaledwie 3 dniom urlopu zyskamy 9 dni wolnego!
Boże Ciało w 2023 roku wypada w czwartek 8. Do tego, by weekend wydłużył się do 4 dni, wystarczy wziąć wolne w piątek 9 czerwca. Podobnie prezentuje się sytuacja w sierpniu. Wypadające we wtorek 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego może wydłużyć weekend do 4 dni – jeśli weźmiemy wolne w poniedziałek 14 sierpnia.
Następna szansa na przedłużenie wolnego będzie w listopadzie. Wszystkich Świętych wypada w 2023 roku w środę. Daje to możliwość cieszenia się 5 dniami wolnego. Wystarczy dobrać dwa dni przed bądź po 1 listopada.
Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiada się także koniec roku. Łatwy można wydłużyć wtedy wolne aż do 10 dni! I to wykorzystując zaledwie 3 dni urlopowe. Wolne należy wziąć w dniach od 27 do 29 grudnia. Pozwoli to cieszyć się odpoczynkiem od pracy od 23 grudnia do 1 stycznia.