Kometa

i

Autor: Fot. Canva Pro/Alan Kelly

Ciekawostki astronomiczne

Diabelska kometa pojawi się na niebie w lipcu. Wiemy, kiedy ją obserwować

2024-07-05 11:29

Lipiec to wyjątkowo udany miesiąc, jeśli chodzi o obserwację nocnego nieba. Pod koniec miesiąca pojawi się na nim rój Perseidów, ale wcześniej też będzie na czym zawiesić oko. Mowa tu o dwóch kometach, które będą widoczne na niebie nad północną półkulą. Kiedy będzie można je podziwiać?

Spis treści

  1. Komety w lipcu 2024
  2. Diabelska kometa w lipcu 2024
  3. Najjaśniejsza kometa na nocnym niebie - C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS)
  4. Niebo nocą w Bieszczadach

Komety w lipcu 2024

Nocne lipcowe niebo przyniesie prawdziwy kosmiczny spektakl. Zapewnią go w końcówce miesiąca Perseidy, a w pierwszej połowie dwie komety, które pojawią się na nocnym niebie północnej półkuli. Kiedy i jak będzie można je zaobserwować?

Diabelska kometa w lipcu 2024

Zacznijmy od 12P/Pons-Brooks, czyli tzw. diabelskiej komety. Swoją potoczną nazwę wzięła od charakterystycznego. Wygląda jakby miała rogi. W pierwszej połowie lipca będzie ona jednym z najjaśniejszych punktów na nocnym niebie.

Obiekt ten został odkryty w 1812 roku. Kometa ma charakter okresowy - powraca w okolice Ziemi co 71 lat. W tym roku będzie znajdowała się w najlepszym położeniu do tego, by obserwować ją z terenu Polski! Diabelska kometa będzie widoczna gołym okiem. By ją znaleźć, na niebie należy szukać jasnego, rozmytego obiektu. Będzie miał on jasność około 4 magnitudo. Charakterystyczny warkocz komety będzie widoczny dopiero przez lornetkę.

Kometa będzie widoczna w pierwszej połowie lipca zaraz po zmroku, nisko nad północno-zachodnim horyzontem. Najlepiej obserwować ją około godziny po zachodzie Słońca, zanim schowa się za horyzontem.

Najjaśniejsza kometa na nocnym niebie - C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS)

Kolejną kometą, która w lipcu pojawi się na nocnym niebie nad Polską będzie C/2023 A3. Obiekt został odkryty w styczniu 2023 roku i od samego początku fascynował astronomów. Powód? Kometa może stać się jedną z najjaśniejszych komet widocznych z Ziemi od 1997 roku. Choć najlepsze warunki do jej obserwacji przypadną na wrzesień 2024 roku, już w lipcu będzie można zobaczyć ją gołym okiem nad ranem, nisko nad wschodnim horyzontem.

Jasność komety C/2023 A3 szacowana jest na około 6-7 magnitudo. Choć będzie widoczna gołym okiem, jej warkocz będzie można dostrzec dopiero przez lornetkę.

Niebo nocą w Bieszczadach

Zobacz więcej w naszej galerii!

QUIZ astronomiczny. Co wiesz o niezwykłych zjawiskach na niebie?

Pytanie 1 z 12
Na zdjęciu widać...
quiz o astronomii
Burzowe niebo nad Podkarpaciem