Przejazd kolejowy

i

Autor: pixabay.com Czym jest zasada kąta prostego? Kierowcy ciągle o niej zapominają.

Porady

Czym jest zasada kąta prostego? Kierowcy ciągle o niej zapominają, a mandaty są bardzo wysokie

2023-12-30 11:28

Wielu kierowców wciąż ignoruje zasadę kąta prostego. Niektórym wydaje się, że to niezbyt ważny przepis i za jego złamanie nie grożą poważne konsekwencje. Inni natomiast w ogóle nie znają tej zasady. Jednym i drugim grozi jednak wysoki mandat. Dwa tysiące i 15 punktów karnych to surowa kara.

Spis treści

  1. Zasada kąta prostego to podstawa bezpieczeństwa. Kierowcy wciąż jednak o niej zapominają
  2. Jak powinien zachować się kierowca zbliżając się do przejazdu kolejowego?
  3. Jaki mandat za wjazd na tory pomimo zakazu?

Zasada kąta prostego to podstawa bezpieczeństwa. Kierowcy wciąż jednak o niej zapominają

Mogłoby się wydawać, że geometria i arytmetyka nie przydają nam się często w codziennym życiu. To jednak mylne stwierdzenie. Zasady, które poznaliśmy w szkole, mogą być wykorzystywane przez całe życie, nawet, jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Na przykład na przejeździe kolejowym.

Zapory umieszczane na przejazdach kolejowych mają spełniać konkretne zadanie. Wskazują one kierowcom odpowiedni moment, w którym można przejechać przez torowisko. Kiedy możemy bezpiecznie ruszyć? To bardzo proste, a wciąż tak wielu kierowców ma problem z tą kwestią. Na tory możemy wjechać tylko w momencie, gdy zapory znajdują się pod kątem 90 stopni do nawierzchni. Jeżeli ten kąt jest nawet delikatnie mniejszy, co nietrudno dostrzec, kierowcy nie wolno pod żadnym pozorem wjechać za zapory. Zasadę tę reguluje jeden z artykułów ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Jednocześnie pojazd nie może wjechać na przejazd wcześniej niż w momencie, w którym podnoszenie zapór lub półzapór zostało zakończone. To również oznacza wykroczenie – czytamy.

Jak powinien zachować się kierowca zbliżając się do przejazdu kolejowego?

Wjazd na tory, pomimo zakazu, to skrajnie niebezpieczne zachowanie. Gdy zapory są opuszczane, to jasny znak dla kierowcy, że na przejeździe za moment pojawi się pociąg. Niektórym wydaje się, że mają jeszcze sporo czasu i spokojnie zdążą przejechać przed pędzącym pojazdem. To jednak ogromne ryzyko i łamanie przepisów. Nawet największy samochód w kontakcie z pociągiem nie ma najmniejszych szans. Naprawdę warto poczekać kilka minut i nie ryzykować życia.

Kierowcy muszą jednak pamiętać nie tylko o zamykających się zaporach. Na przejeździe kolejowym obowiązują także inne zasady, których należy przestrzegać. Jakie konkretnie?

  • Przede wszystkim należy zachować szczególną ostrożność. Jeśli dojeżdżamy do przejazdu, nawet w sytuacji, gdy zapory są otwarte, powinniśmy rozglądnąć się i upewnić, czy nic nie nadjeżdża.
  • Nie wolno nam objeżdżać opuszczonych zapór.
  • Wjeżdżając na przejazd, musimy upewnić się, czy po drugiej stronie jest wystarczająco dużo miejsca. W innym przypadku, część naszego auta może utknąć na torach.
  • Obowiązuje zakaz wyprzedzania na torach, a także bezpośrednio przed nimi.
  • Po otwarciu zapory, musimy obserwować sygnalizację świetlną. Wjazd jest możliwy dopiero wtedy, gdy zgaśnie czerwone światło. 

Jaki mandat za wjazd na tory pomimo zakazu?

Gdy pomimo opadających zapór kierowca wjedzie na tory, grozi mu bardzo dotkliwy mandat. Jeśli ten manewr dostrzeże policja, funkcjonariusze nie będą stosowali taryfy ulgowej. Wypiszą wówczas mandat opiewający na kwotę 2 tysięcy złotych i 15 punktów karnych. W przypadku recydywy, kwota wzrośnie do 4000 złotych.

ZOBACZ: TYCH RZECZY NIE TRZYMAJ W SAMOCHODZIE ZIMĄ POD ŻADNYM POZOREM!

Wjechał na przejazd kolejowy na czerwonym