Aktualizacja: W związku z podjętymi przez dyrekcję Muzeum Okręgowego w Rzeszowie działaniami profilaktycznymi, związanymi z sytuacją epidemiologiczną informujemy, że zaplanowane na dzień 2 października bieżącego roku uroczystości jubileuszu 85-lecia naszej instytucji zostają przełożone.
Muzeum Okręgowe powstało jeszcze w 1935 roku za sprawą społeczników, skupionych w Towarzystwie Regionalnym Ziemi Rzeszowskiej. Od lat oferuje mieszkańcom miasta bogatą ofertę historyczną, włączając w to np. zbiór malarstwa polskiego czy kolekcję damskich akcesoriów. Pierwszym „dyrektorem” Muzeum okręgowego został Franciszek Kotula- nauczyciel miejscowej szkoły powszechnej, nazywający siebie czasem „etnologiem” albo „znawcą kultury wiejskiej”.
Zbiory Resovianów i zbiory etnograficzne związane z kulturą ludową , jak wyjaśnia Bogdan Kaczmar dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, stanowiły podstawę muzeum od samego początku, obok oczywiście zbiorów malarstwa i zbiorów archeologicznych. Te, związane z Kotulą,w 1989 roku wróciły na swoje „pierwotne” miejsce, czyli do budynku przy ulicy Rynek 6.
To właśnie tam teraz mieści się Muzeum Etnograficzne, które w tym roku obchodzi z kolei 30-lecie istnienia. Sam patron, Franciszek Kotula, zaś świętowałby 120. rocznicę urodzin. Teraz, w ramach wystawy stałej, prezentowana jest ekspozycja stroju rzeszowskiego pod hasłem „Na co dzień i od święta”.
W piątek zaś, podczas obchodów jubileuszu, w Zgłobniu otwarta zostanie Regionalna Składnica Zabytków Archeologicznych. To efekt wieloletnich prac muzeum prowadzonych w XVI-wiecznym spichlerzu. Te miały na celu nie tylko zachowanie „zabytkowej tkanki”, ale również wykorzystanie go jako specjalnego magazynu na muzealne zbiory.