skrzynia biegów

i

Autor: pixabay.com Czy można zmienić bieg z dwójki od razu na czwórkę? Co się wtedy stanie?

Motoryzacja

Czy można zmienić bieg z dwójki od razu na czwórkę? Co się wtedy stanie?

2023-08-30 11:40

Kierowcy dzielą się na zwolenników manualnej skrzyni biegów oraz automatycznej. W przypadku ręcznej skrzyni pojawia się kilka pytań, na które odpowiedzi postaramy się znaleźć. Czy możemy zmienić bieg z drugiego od razu na czwarty? Co się stanie, gdy pominiemy trzecie przełożenie? Musimy pamiętać o jednej rzeczy.

Spis treści

  1. Czy można zmienić bieg z drugiego od razu na czwarty?
  2. Na co musimy zwracać szczególną uwagę przy zmianie biegów?

Czy można zmienić bieg z drugiego od razu na czwarty?

Mogłoby się wydawać, że wszyscy kierowcy doskonale znają mechanizm działania manualnej skrzyni biegów. Przecież większość z nas uczyła się jazdy autem wyposażonym właśnie w taką skrzynię. Mnóstwo z nas również na co dzień podróżuje takimi samochodami. Nie każdy jednak wie, czy można zmienić bieg z drugiego bezpośrednio na czwarty i czy nic się w takim przypadku nie stanie. Teoretycznie nie powinno być z tym problemu, jednak nie jest to do końca takie oczywiste. Okazuje się, że taka zmiana nie zależy wyłącznie od skrzyni biegów i mechanizmu przełożeń, ale także od sposobu, w jaki kierowca wykona taką czynność. Istotna może być tutaj technika.

Z technicznego punktu widzenia, pomijanie biegów nie ma większego znaczenia dla przekładni. Nie spowoduje to żadnego błędu w naszym samochodzie, a natychmiastowa wizyta u mechanika z pewnością nie będzie konieczna. Należy pamiętać jednak o jednej, z pozoru błahej i prostej kwestii. Mowa o obrotach silnika. Musimy pamiętać, że zmieniając bieg z dwójki na czwórkę, obroty powinny być odpowiednio wysokie. Jeżeli ruszamy powoli autem i szybko znajdziemy się na drugim przełożeniu, a następnie od razu zmienimy bieg na czwarty, silnik po prostu zgaśnie.

Na co musimy zwracać szczególną uwagę przy zmianie biegów?

Przy zmianie biegów o dwa musimy zatem obserwować obroty silnika, które powinny znajdować się na optymalnym poziomie. Za niskie obroty spowodują wibracje, nierówną pracę silnika oraz jego zgaśnięcie. Takie objawy mogą być szkodliwe dla naszego auta. A co w przypadku, kiedy chcemy zredukować biegi o dwa? Tutaj także kluczową kwestią będą obroty silnika. Jeżeli po gwałtownej zmianie będą one zbyt wysokie, możemy mieć problemy z utrzymaniem odpowiedniej przyczepności, a także pojawi się ryzyko uszkodzenia sprzęgła oraz samej skrzyni biegów, a w konsekwencji nawet całego silnika. W nowszych samochodach stosowana jest blokada obrotów, aby w razie niebezpiecznej dla silnika sytuacji nie doszło do jego uszkodzenia.

ZOBACZ: W KTÓRYCH MIASTACH DOCHODZI DO NAJMNIEJSZEJ LICZBY KOLIZJI? JAK W RANKINGU WYPADA RZESZÓW?

TE SAMOCHODY SĄ NAJCZĘŚCIEJ KRADZIONE! | ESKA XD - Prosto z salonu #61